Calis

V jihozápadní části Turecka se v oblasti Egejské riviéry rozkládá malebné a prozatím nepříliš známé letovisko Calis. Vyrostlo v krásné zátoce s dokonale rovnou písečnou pláží, která se pozvolně svažuje do vod Egejského moře. Jedinečnou kulisu letovisku tvoří hory zvedající se na horizontu a tropickou atmosféru mu dodávají vzrostlé palmy lemující pobřeží.

Calis leží asi 5 km od většího a známějšího Fethiye a je jakýmsi jeho předměstím. Návštěvníci tak mají možnost využívat nabídky obou těchto letovisek a také mezi nimi volně cestovat. Hlavní sezóna v této lokalitě trvá od brzkého jara do pozdního podzimu, po většinu roku je tak možné se těšit z teplého a slunečného počasí. Teploty se v jarních a podzimních měsících pohybují okolo 20 stupňů, v letních měsících pak stoupají až ke čtyřicítce. 

Turecko, Calis, Egejská riviéra
Foto: Calis

Hlavním lákadlem Calisu je jedinečná písečná pláž, která je místy pokrytá i oblázky. Je omývaná křišťálově čistou vodou a nabízí pozvolný vstup do moře, proto se skvěle hodí i pro děti a nezkušené plavce. V moři je možné si užívat do sytosti nejrůznějších vodních radovánek, jako je windsurfing, kitesurfing, šnorchlování, jízda na skútrech či vodních lyžích, potápění a spousta dalšího. V místě je k dispozici také akvapark Sultans Aquacity, v němž jsou nejrůznější tobogány, skluzavky a další atrakce pro malé i velké. Rovná pláž pak ve večerních hodinách vybízí k romantickým procházkám. 

Plážová promenáda v Calisu je lemována řadou moderních hotelů, barů a restaurací. Nákupní možnosti zde nejsou nijak pestré, ale věci základní potřeby, potraviny a suvenýry je možné koupit v místních minimarketech, několika menších obchůdcích a v neděli pak také na pravidelných trzích. Za širší nabídkou zboží je třeba vyrazit místním autobusem (dolmuší) nebo vodním taxi do Fethiye. Tam na vás čeká takové zboží, kterému lze jen těžko odolat – šperky, kožené zboží či tradiční turecké koberce.

Nabídka občerstvení i zábavy je tak dostatečná i ve večerních hodinách. Přesto je však letovisko oproti jiným tureckým přímořským centrům poklidné. Pokud tedy neholdujete přílišnému večernímu skotačení, bude pro vás Calis tím pravým místem pro dovolenou. Mezi nejčastější hosty tohoto letoviska proto patří rodiny s dětmi a páry všech věkových kategorií. Pokud byste přeci jen zatoužili po diskotéce nebo si chtěli trochu vyhodit z kopýtka, můžete si taxíkem zajet do sousedního Fethiye, kde to opravdu žije až do rána.

Co se týče turistické vybavenosti, je na tom Calis velmi dobře, nabízí ubytování všech cenových kategorií. Najdete zde vše, od levnějších soukromých apartmánů, přes vilky k pronájmu a standardní tříhvězdičkové hotely, až po luxusní komplexy. Většina ubytovacích zařízení má vlastní bazén a často také poskytují krásný výhled na moře. Mnohé hotely se starají o zábavu svých hostů tím, že pořádají nejrůznější animační programy, jako jsou živá hudební vystoupení či taneční večery.

Pokud dáváte přednost poznávání památek, přírody a zajímavých míst v okolí, navštivte Calis raději mimo hlavní sezónu, kdy je počasí vhodnější k procházkám. Kromě již zmiňovaného letoviska Fethiye, kde je možné navštívit středověké křižácké opevnění ze 14. století postavené Maltézskými rytíři, stojí za návštěvu také rokle Saklikent s bizarními skalními útvary a pěšinkami vedoucími podél mohutných skal. Na pláži v nedalekém městečku Dalyan je možné zase pozorovat karety. Pokud jste ochotni absolvovat i časově náročnější výlet, můžete si zajet do slavného Pamukkale, které patří mezi hlavní turecké turistické atrakce. Je vzdáleno cca 200 km od Calisu.