Cesme

Pokud toužíte po poznání pravého Turecka, vydejte se do městečka Cesme rozkládajícího se na stejnojmenném poloostrově, na západním pobřeží země. Leží na pobřeží Egejského moře a pouhých 10 kilometrů od něj se z mořských hlubin zvedá řecký ostrov Chios. Cesme je významným centrem západu Turecka, kam se na dovolenou sjíždí i turecká smetánka.

Turisté si Cesme oblíbili nejen pro jeho jedinečnou polohu, ale také pro jeho půvab a úžasnou atmosféru. Tento malebný přístav je ze tří stran obklopen Egejským mořem. Lodí se pohodlně dostanete nejen na řecký ostrov Chios, ale také do italského přístavu Brindisi. Ze všech letovisek, jež jsou roztroušeny na pobřeží Egejského moře, je Cesme tím nejklidnějším. Návštěvníky láká na své krásné pláže a termální prameny, které mají pozitivní vliv na onemocnění metabolismu. Právě od nich je odvozeno také jméno tohoto letoviska, Cesme v překladu znamená pramen či fontána. V minulosti byly po městě roztroušeny osmanské fontány a mnohé z nich jsou dodnes funkční.

Turecko, Cesme - Egejská riviéra
Foto: Cesme

Dominantou Cesme je janovský hrad sv. Petra postavený ve 14. století. Za návštěvu stojí rovněž pevnost vybudovaná počátkem 16. století během vlády sultána Beyazita II. Její prostory dnes slouží muzeu, které vystavuje kolekce archeologických nálezů objevených v blízkém Erythrae. V blízkosti pevnosti se rozprostírá karavanseráj z období vlády Suleymana Nádherného. Jeho prostory byly přestavěny a v současnosti fungují jako luxusní hotel. V centru městečka dále najdete několik mešit a historických domů přibližujících krásu řecké a turecké architektury. Za návštěvu jistě stojí i historické městské lázně Hamam. Typicky turecké jsou pak klikaté uličky ve starém centru a také promenáda vedoucí podél přístavu. V Cesme samozřejmě najdete také nespočet restaurací, kaváren a čajoven.

Turecko, Cesme - Egejská riviéra
Foto: Cesme

Samotné město nabízí jen menší pláž, která je navíc zpoplatněná, ale v blízkém okolí Cesme se táhnou krásné dlouhé pláže tvořené jemným pískem, na něž je vstup zdarma. 10 km směrem na jihozápad se rozprostírá například pláž Altinkum (Zlatá pláž), která za své jméno vděčí zlatavé barvě písku. V místech známých jako Ilica a Boyalik si pak mohou plážoví návštěvníci užívat rušnějšího života a plážové zábavy. V Cesme se nabízí díky neustále vanoucímu větru perfektní přírodní podmínky pro provozování surfingu a kitesurfingu. Kdo nevlastní surfařské vybavení, může si ho půjčit v některé z místních půjčoven vybavení pro vodní sporty. Na své si v Cesme přijdou také milovníci potápění. Ti zkušenější se mohou vydat na otevřené moře a vyzkoušet si potápění z lodě, zatímco začátečníci se mohou účastnit některého z kurzů potápění, které nabízí zdejší potápěčské školy.