Fethiye

Turecké letovisko Fethiye ležící na pomezí Egejského a Středozemního moře, západně od města Antalya, není prozatím českým turistům příliš známé. A to je obrovská škoda, protože nabízí historii, památky, krásnou přírodu i jedinečné možnosti koupání.  K jeho dalším přednostem patří nízké ceny a přátelskost místních obyvatel.

V současnosti je Fethiye doslova v obležení návštěvníků z Británie a v roce 2007 bylo dokonce britským tiskem vyhlášeno za celkově nejlepší prázdninové letovisko. Každý rok zdejší pláže přivítají až 600 tisíc turistů pocházejících z britských ostrovů. Došlo to dokonce tak daleko, že asi 7 tisícovek Britů zde zůstalo žít natrvalo. Z toho důvodu bývá Fethiye často označováno za „tureckou malou Velkou Británií“.

Turecko, Fethiye, Egejská riviéra
Foto: Fethiye

Fethiye je sice historické město, ale z architektonických památek se toho přímo ve městě příliš nedochovalo. V roce 1958 totiž Fethiye postihlo zemětřesení, které téměř celé město srovnalo se zemí. Tuto ničivou katastrofu přečkaly pouze hrobky pocházející z 5. století před Kristem, které se nachází nedaleko za městem. Pokud vás tyto památky zajímají, doporučuje se za nimi vydat navečer, kdy už slunce tolik nepálí. Z tohoto magického místa jsou vidět jedinečné západy slunce.

Fethiye leží trochu stranou od rušných letovisek Turecké riviéry. I když jde o menší a klidnější letovisko obklopené piniovými háji a pohořím Taurus, úplně nudit se v něm nebudete. Centrum nabízí dostatečný počet restaurací, diskoték a nočních klubů. Jinak je ale ideálním místem pro odpočinek, vodní sporty i turistiku.

Turecko, Fethiye, Egejská riviéra
Foto: Fethiye

Město by se dalo rozdělit na dvě části, centrum zvané Fethiye a 5 km vzdálenou rekreační zónu Calis. V první části se nachází spousta různých obchodů, překrásný přístav a setkáte se zde převážně s místními obyvateli. Zatímco Calis je letoviskem v pravém slova smyslu, pobřeží je zde lemováno obřími hotelovými komplexy, jejichž obliba však rok od roku klesá. Podél pláže se táhne promenáda, která je centrem nočního života, zábavy a nákupů.

Z Fethiye je možné podnikat zajímavé výlety, například do 16 km vzdáleného letoviska Ölüdeniz, kde se nachází jedna z nejkrásnějších pláží světa. Dále má poměrně dobré spojení s poněkud vzdáleným Pamukkale nebo Národním parkem Olimpos. Na takovýto výlet je třeba si vyhradit alespoň dva dny.