Icmeler

Jen pár kilometrů od velkého a oblíbeného tureckého letoviska Marmaris leží na pobřeží Egejské riviéry prázdninové středisko Icmeler, které je považováno za jeho předměstí. Ze tří stran jej obklopují vysoké hory a tak se není čemu divit, že sem lidé nepřijíždějí pouze za koupáním v moři a lenošením na pláži. Velké oblibě se zde těší také horská turistika.

Icmeler ležící v jihovýchodním Turecku se nachází v místech, kde se setkává Egejské moře se Středozemním. Poloostrov, na němž letovisko vyrostlo, se jmenuje Datca. Icmeler však není jen uměle vytvořeným střediskem, původně se zde nacházela malebná turecká vesnička, jejíž obyvatelé se živili hlavně rybolovem a také sběrem mořské houby. Dnes je jejich obživou převážně turistický ruch a vesnička se proměnila v moderní prázdninové středisko, které je vyhledáváno milovníky odpočinku, relaxace, slunce, moře a letní atmosféry. Icmeler je jakousi klidnější a pohodovější alternativou k 8 km vzdálenému Marmarisu, do nějž je možné se vypravit dolmuší.

Turecko, Icmeler, Egejská riviéra
Foto: Icmeler

Icmeler má typický středomořský ráz, je letoviskem, které bylo vybudováno v kouzelné zátoce s písčito-oblázkovou pláží omývanou blankytně modrým mořem a které obklopují zalesněné piniové kopce. Pláž má pozvolné svažování do moře, proto se hodí i pro děti a neplavce. V létě na ní bývá docela rušno, ale pokud se vydáte na její okraje, budete si moci užívat většího klidu. V minulosti získala ocenění Modré vlajky EU za čistotu a kvalitu. Kdo rád aktivně tráví dovolenou, může si pobyt na pláži zpříjemnit vodními sporty, jako je potápění, šnorchlování, jízda na vodních lyžích, vodním skútru či banánu. Teplý písek je pak ideální pro plážový volejbal.

Vzhledem k ničím nerušenému prostředí a pohodové atmosféře, která zde panuje, si toto letovisko oblíbily především rodiny s dětmi, páry i senioři. Potěší zkrátka všechny, kdo preferují klasickou plážovou dovolenou, která však může být zpestřena sportovními aktivitami nebo výlety zaměřenými na poznávání okolí.

Turistická vybavenost Icmeleru je velmi dobrá, k dispozici je zde malé nákupní centrum s předměty denní potřeby i se suvenýry. Pravidelně se v letovisku konají trhy, na nichž je možné zakoupit nejrůznější laciné zboží. Turisté v Icmeleru najdou také restaurace, bary i zábavní podniky – není jich tu však tolik jako ve velkých střediscích. Rozhodně tedy je kam chodit a co dělat, veškerá zábava je však umírněnější, končí zpravidla s půlnocí. Do té doby si ale můžete užívat živou hudbu, tance a nejrůznější vystoupení. Existuje však i několik menších podniků, které zavírají až za úsvitu. Pokud by to někomu nestačilo, není nic jednoduššího, než se nechat odvézt do sousedního Marmarisu.

Do Marmarisu se můžete dostat hned několika způsoby. Zavezou vás tam klasické taxíky, dolmuše, které jsou místní obdobou MHD, nebo můžete využít služeb vodního taxi. Icmeler je zkrátka vhodný pro všechny, kdo chtějí bydlet na klidném místě, ale zároveň být v dosahu rušnějšího letoviska, které láká na pestré nákupní a zábavní možnosti. Z Icmeleru se nemusíte vydávat jen do Marmarisu, ale můžete také podniknout pěkné výlety za nejnavštěvovanějšími místy Turecka – k bělostným kaskádám v Pamukkale nebo do starověkého Efesu.