Egejské moře

Mezi Balkánským poloostrovem, řeckým ostrovem Kréta a tureckou Anatólií se rozprostírá Egejské moře, jehož rozloha činí 190 000 kilometrů čtverečních. Jde o polozavřené moře, které navazuje na moře Středozemní. Velká část jeho plochy patří Řecku, menší pak připadla Turecku. Maximální hloubka Egejského moře činí 2561 metrů.

Řecké báje praví, že Egejské moře bylo pojmenováno po athénském králi Aigeovi, který se v jeho vodách utopil, když hledal svého syna Thésea, o němž byl přesvědčen, že se ztratil na Krétě. Na severu a západě je Egejské moře od Středozemního moře odděleno Orfanským a Soluňským zálivem, na východě jej ohraničuje Malá Asie se Saronským, Edremitským a Izmirským zálivem a jižní hranici tvoří severní pobřeží Kréty. V rámci Egejského moře rozlišujeme ještě Thrácké moře na severu, Myrtské moře a Krétské moře na jihu.

V Egejském moři je rozeseto množství ostrovů a ostrůvků. K nejvýznamnějším ostrovním skupinám patří Severní a Jižní Sporady, Kyklady či Dodekanéské ostrovy. Celá tato oblast je stejně tak jako oblast Středozemního moře, neustále seizmicky aktivní. Do Egejského moře se z Turecka vlévají řeky Menderes Nehri, Gediz Nehri a Meriç Nehri, z Řecka pak řeky Néstros, Strymón, Axiós a Péneiós.

Egejské moře je spojeno s množstvím významných historických událostí. Vzniklo zde hned několik kultur – především kultura krétská či mykénská. Dodnes tak můžeme jak v ostrovních oblastech, tak i na pevnině spatřit jedinečné ukázky tzv. egejského umění. Nejvíce se jich podařilo dochovat na Krétě. Také se na pobřeží Egejského moře v dobách antiky rozkládala ta nejslavnější řecká města a také zde stávaly dva ze sedmi starověkých divů světa – mauzoleum v Halikarnassu a Artemidin chrám v Efesu. Nechybí však ani slavný Pergamon, Trója, Milet nebo třeba Afrodisias. Dnes se na pobřeží Egejského moře nachází významné řecké a turecké přístavy, jako Soluň, Pireus, Athény, Izmir, Kavala, Bolos či Heraklion. 

Turecké pobřeží Egejského moře, tzv. Egejská riviéra, je rájem nejen pro milovníky historie, ale také pro milovníky krásné přírody a báječného koupání.  Je poseta množstvím kvalitních přímořských turistických středisek, která poskytují návštěvníkům dokonalé zázemí. Z těch nejznámějších v Turecku můžeme jmenovat Bodrum, Kusadasi, Fethiye nebo Cesme. Egejská riviéra je proslulá dlouhými písečnými plážemi a křišťálově čistým mořem.