Bazary v Istanbulu

Při návštěvě Istanbulu by žádný milovník nakupování neměl vynechat nákup v jednom ze zdejších četných bazarů a trhů. Turecko je pro nakupující z Evropy rájem, mnoho věcí je zde výrazně levnějších. A co se týče samotného Istanbulu, tak právě v něm jsou možnosti pro výhodné nákupy jedny z nejlepších. A rozhodně je z čeho vybírat.

Nejnavštěvovanějším místem, kde seženete, na co si vzpomenete, je Kapali Çarşisi (Velký bazar). Nachází se ve staré části Istanbulu, v objektu tržnice pocházející z 15. století a rozkládá se na ploše 20 tisíc metrů čtverečních. Dnes jej tvoří rozlehlá soustava uliček a průchozích domů s více než 4500 obchůdky, restauracemi, kavárnami a dalšími podniky. Je živoucím srdcem starého města a každý den jej navštíví téměř milion lidí. Do tohoto zastřešeného bazaru se vchází jednou ze čtyř bran. V neděli je zavřený.

Původně byl Velký bazar místem, kde se scházeli a nakupovali hlavně místní, ale dnes je zaplaven turisty a z velké části jim je přizpůsobena i nabídka zboží. Pokud si tedy někdo chce z Istanbulu přivézt nějaký pěkný suvenýr, rozhodně by se sem měl vypravit. Je však třeba se nenechat odradit prodavači kýčů, kteří okupují okrajové části bazaru a vnucují turistům své zboží. Stojí za to se probojovat až do nitra, kde jsou tradiční turecké obchůdky, vyhlášená zlatnictví a prodejci koberců. Na Velkém bazaru se ve velkém prodávají také látky, starožitnosti, koření, vodní dýmky, tabák a kožené výrobky. Každé řemeslo zde má svou vlastní čtvrť.

Pod Velkým bazarem se rozkládá čtvrť Cağaloğlu, do jejichž uliček se také vyplatí zatoulat. Najdete zde drobné obchodníky, kteří jsou v jedné ulici vždy soustředěni na jeden konkrétní obor. Projít si tak můžete uličku zlatníků a klenotníků, truhlářů, uličku kožených výrobků, koberců, galanterií nebo třeba „občerstvovací“ uličku. Pokud byste se chtěli dobře najíst, můžete se vydat také do bazaru Misir Çarşisi poblíž Eminönü. V něm seženete snad vše, co se v Turecku jí – turisty však nejvíce potěší oříšky, med, karamel a spousta dalších cukrovinek. Také je zde k sehnání „lokum“, což je místní specialita. Jde o lehce sladké želé obalené škrobem a moučkovým cukrem.

Za Modrou mešitou se rozkládá další zajímavý bazar s názvem Arasta, neboli Sipahi Çarşisi. Jde o menší tradiční trh, v němž je na čtyřicet různých obchodů. Nachází se v místě, které v 17. století sloužilo jako stáje pro koně osmanských pánů. Areál byl několikrát zasažen požárem. Obchody zde začaly vznikat až v 80. letech minulého století. Při procházce Istanbulem můžete narazit také na trh se starými knihami Sahaflar Çarşisi, který patří mezi nejstarší trhy v metropoli. Prodejci knih se až do 18. století shromažďovali na Velkém bazaru, ale postupně jej opustili a zakotvili na tomto novém místě. V Beyoğlu, nedaleko Galatské věže, začínají dvě uličky, které jsou plné prodejen hudebních nástrojů. Kromě těch klasických, které známe z Evropy, si zde můžete pořídit i turecké bubny, balabány, neye nebo saazy a spoustu dalšího.

V Beyoğlu, konkrétně v oblasti kolem Taxim, se vyplatí nakupovat také textil a oděvy, protože vychází mnohem levněji, než na Velkém bazaru. Za mešitou Yeni ve čtvrti Eminönü se nachází další zajímavý bazar, kterým je bazar Egyptský. Jelikož v něm najdete převážně nejrůznější druhy koření z arabského světa, přivítá vás svou vůní. Bazar byl postaven již v 17. století ze dřeva a své pojmenování získal po Egypťanech, kteří v něm již v dávných dobách prodávali koření a bylinky. Dnes zde kromě koření nakoupíte také sušené ovoce, oříšky, čaje, oleje a spoustu dalších věcí. V Istanbulu jistě narazíte ještě na řadu dalších menších bazarů, které jsou vždy zaměřeny na určité zboží. Za zmínku stojí trhy s rybami Kumkapi či Sariyer, nebo květinový trh v Beyoğlu.