Černé moře

Černé moře je jedním ze tří moří, které omývají Turecko. Oproti dvěma dalším – Středozemnímu a Egejskému moři, není pobřeží Černého moře z hlediska cestovního ruchu téměř vůbec využíváno. Je to dáno nepříznivými klimatickými podmínkami, které v této oblasti panují. I přes letní měsíce se zde vyskytují četné dešťové srážky. 

Černé moře je šelfovým mořem Atlantského oceánu, s nímž je spojeno prostřednictvím Středozemního moře, na něž navazuje v oblasti Bosporské úžiny.  Nebýt tohoto propojení se Středozemním mořem bylo by Černé moře mořem nitrozemním, protože je obklopeno ze všech stran pevninou. Na severozápadě se nachází Evropa a na jihovýchodě Asie. Za součást Černého moře bývá považováno také Azovské moře, které je od něj odděleno Kerčským průlivem. Ze severu pak do Černého moře vybíhá poloostrov Krym.

Vznik Černého moře se datuje někdy do konce poslední doby ledové. V tomto období se v těchto místech rozkládalo jezero, jehož hladina byla o 170 metrů níže. Ke vzniku mořského dna došlo cca před 1,7 miliony let. Současná rozloha Černého moře činí 422 000 km2, maximální hloubka je 2 210 metrů a teplota vody se v létě pohybuje průměrně kolem 21°C až 24°C. Černé moře má nízkou salinitu – jen 2% (průměrná salinita světových oceánů je 3,5%). Do tohoto moře ústí také několik významných řek, jako Dunaj, ukrajinský Dněstr a Dněpr a ruský Don. Na březích Černého moře vyrostlo několik významných přístavů, jako třeba Oděsa, Sevastopol, Jalta, Soči, Varna, Burgas, Trabzon a mnohé další.

Černé moře omývá pobřeží mnoha států, mezi nimiž je i Turecko. Turistická infrastruktura v této oblasti je poměrně slabá, což má samozřejmě i své kladné stránky. Region tak zůstává nedotčen masovým turismem a tak si zde individuální turisté mohou užívat nádherné přírody a malebné krajiny. Dochovaly se zde také staré zvyky a tradice. Návštěvníci z ciziny jsou zde místními obyvateli vítáni s otevřenou náručí a ještě srdečněji, než je tomu v turisticky rozvinutých oblastech. Oproti jihu Turecka, kde je pobřeží omýváno Egejským a Středozemním mořem, je v této části Turecka bohatší vegetace. To je dáno vydatnými srážkami, které se objevují v průběhu celého roku. Prší zde i v hlavní sezoně, tedy přes červenec a srpen. V létě zde panují poměrně vysoké teploty, v zimě je chladno a sychravo.

Pobřeží je zde lemováno krásnými a udržovanými písečnými plážemi. Opravdu hezkou pláží se může pochlubit například prázdninová vesnička Inkum nebo rybářská osada Çarkaz. Za hlavní turistické cíle oblasti jsou považována města Trabzon, Giresun a Safranbolu. Turecké pobřeží Černého moře však potěší především milovníky poznávání a pěší turistiky. Jsou zde totiž ideální podmínky pro horskou turistiku či cykloturistiku. Během cest je možné se seznamovat se zdejší bohatou vegetací, v horách je možné narazit na čajové či tabákové plantáže.

Turisty do oblasti láká také velké množství historických památek. Za pozornost stojí například město Bartin ležící asi 14 km od pobřeží. Toto malebné město je tvořeno domky, které byly vystavěny převážně ze dřeva. Místní atrakcí jsou i lodní výlety po stejnojmenné řece. Navštívit můžete také nedaleké město Amsara, kde byste neměli vynechat prohlídku zámku, dvou kostelů a také pozůstatků původního starověkého sídla v samotném středu města.