Egejská riviéra

Egejská riviéra je pobřežním pásem nacházejícím se na jihozápadě Turecka, v místech, kde se Středozemní moře střetává s mořem Egejským. Egejská riviéra se od té známější Turecké značně liší. Je považována za opravdový přírodní skvost, jde o značně členitý úsek pobřeží, který vyniká bujnou zelení, tyrkysovým mořem, nádhernými plážemi a horskými masívy ve vnitrozemí.

Egejská riviéra spíše než Turecko připomíná Řecko, a není se také čemu divit, řecké ostrovy s tímto pobřežím bezprostředně sousedí. Zdejší krajinu také stejně jako v Řecku zdobí typické bílé domečky rozeseté na svazích a obrostlé ibišky. Najdete zde řadu oblíbených letovisek, které svůj půvab dávají na odiv nejen přes den, ale také večer. Není to tak dávno, co tyto lákavé turecké končiny objevili turisté. Mnoha lidem tak prozatím místní letoviska nejsou příliš známá. Postupně se však zahraniční návštěvníci seznamují s tím, že je Egejská riviéra opravdovým skvostem mezi destinacemi pro letní dovolenou. V současnosti je možné si užívat dovolené v několika zajímavých destinacích, jako je Bodrum, Cesme nebo Kusadasi, které jsou obklopeny piniovými a olivovými háji.

Turecko, Marmaris - Egejská riviéra
Foto: Marmaris - Egejská riviéra

Tato oblast je hojně vyhledávána milovníky vodních sportů, lenošení na plážích i zájemci o antickou historii. Hojně sem přijíždějí také vyznavači adrenalinových sportů, zejména tedy paraglidingu, pro který je jako stvořená hora Babadag. Užijí si zde také milovníci raftingu, potápění nebo pěší turistiky. Symbolem Egejské riviéry se stala pláž mající tvar jazyka nacházející se v letovisku Ölüdeniz. Je obklopena azurovou lagunou a patří mezi nejfotografovanější a nejkrásnější pláže na světě. Kromě ní nabízí Egejská riviéra ještě spoustu dalších atraktivních pláží a malebných zátok omývaných čistými vodami Egejského moře. Velmi známá je také pláž Iztuzu, kam svá vajíčka klade ohrožený druh želv karety obecné.

Egejská riviéra je rovněž skvělým výchozím bodem pro návštěvu mnoha zajímavých míst v okolí. Mluví se o ní jako o pokladnici antických památek. Vydat se můžete na prohlídku věhlasné Tróji, Bodrumu, skalních hrobek v Tlosu, Pergamonu, Izmiru, kaňonu Saklikent, městečka Kusadasi nebo slavného Pammukale. Také zde najdete hned dva ze sedmi divů světa - Artemidin chrám v Efesu a mauzoleum v Halikarnassu. Efes je navíc místem, kde údajně jedenáct let žila a následně také zemřela Panna Marie. Tato skutečnost byla uznána i Vatikánem a tak se stal Efes významným křesťanským místem. Poloha Egejské riviéry umožňuje vyrazit i na nedaleké řecké ostrovy, jako je například Rhodos.