Istanbul - informace o městě

Istanbul je největším městem Turecka. Není však městem hlavním, jak se mnoho lidí mylně domnívá – tím je Ankara. Leží v místě, kde se střetává Evropa s Asií a na vzhledu města i jeho obyvatelích je to dosti patrné. Je velmi rozmanité, kosmopolitní a živé. Istanbul se stal křižovatkou kultur a dnes přitahuje davy turistů z nejrůznějších končin světa.

Původně se na místě dnešního Istanbulu rozkládal Byzantion. Byl založen v roce 667 před Kristem a netrvalo dlouho a stal se významnou obchodní křižovatkou i důležitým strategickým bodem. Z Byzantionu se totiž dal kontrolovat pohyb na Bosporské úžině a tedy i vstup do Černého moře. Pod dohledem tak byly veškeré obchodní cesty mezi Evropou a Asií. Byzantion se díky císaři Konstantinovi Velikému rozrostl a v roce 330 byl přejmenován na Konstantinopol.  Ta se záhy proměnila v nejvýznamnější město římského impéria a po rozdělení Říma se stala hlavním městem Východořímské (tedy Byzantské) říše. Slované měli pro Konstantinopol označení Cařihrad. 

Po mnoho století byla Konstantinopol jedním z největších a nejdůležitějších měst Evropy. Přestože byla opravdu mocná, nedokázala ujít takovým pohromám, jako byly křižácké výpravy. Křižáci ji vydrancovali několikrát, nakonec byla v roce 1204 kompletně vypleněna. Význam Konstantinopole byl po čase sice obnoven, ale zkáza přišla znovu v roce 1453. Tehdy bylo město dobyto Turky a vládcem se stal sultán Fatih Mehmet. Konstantinopol byla přejmenována na Istanbul a stala se hlavním městem Osmanské říše. Tím také Istanbul zůstal až do roku 1923, kdy došlo ke vzniku Turecké republiky, jež si ustanovila jakožto své hlavní město Ankaru.

Istanbul je však dodnes významným městem, kterému se daří si uchovat svůj tajuplný orientální půvab. Ankara se mu tak svou krásnou a světovostí zdaleka nemůže vyrovnat. Istanbul je velmi kosmopolitní, žijí v něm lidé mnoha národností – muslimové, křesťané i Židé. Město je plné života, je hektické, zalidněné s neskutečným dopravním ruchem, ale přitom krásné. Navíc oplývá množstvím jedinečných památek, které zkrátka musíte vidět! Navíc zde na vás čekají četné bazary plné nepřeberného množství všelijakého potřebného i nepotřebného zboží. Při procházce narazíte na nádherné mešity, kostely, honosné paláce, starodávné lázně i řadu dalších budov a staveb rozličného stáří, které Istanbulu dodávají ten správný kolorit.

Odkazem na různá období dějin města jsou četné památky, z nichž je třeba jmenovat alespoň chrám Hagia Sofia, čili chrám Boží moudrosti. Dostavěn byl v roce 537 a stojí na místě původního starého sakrálního objektu. V současnosti je nejvýznamnější památkou byzantské architektury. Během staletí své existence prošla Hagia Sofia několikrát úpravami a mnohokrát byla poničena zemětřesením. V 15. století ji Turci přestavěli na mešitu a po jejím vzoru začaly vznikat další mešity po celé zemi. Turecký prezident Kemal Atatürk ji nakonec nechal sekularizovat a přeměnit na muzeum, kterým je dodnes.

Kromě chrámu Hagia Sofia stojí v Istanbulu za prohlídku také obrovská Modrá mešita ozdobená šesti minarety, Sulejmanova či Tulipánová mešita, paláce Dolmabahce a Topkapi, kostely Chora či Pammakaristos, věž Galata a spousta dalších památek. Kroky mnoha turistů vedou také k proslulému zastřešenému Velkému bazaru se čtyřmi tisíci malých krámků. Stará zástavba města se pomalu ale jistě prolíná s moderními obytnými domy, které rostou doslova jako houby po dešti.

Po Istanbulu je možné se přepravovat tramvají, historie tramvajové dopravy ve městě sahá do 19. století. Málokdo ví, že zde bylo vybudováno také metro, které je sice velmi krátké (573 metrů), ale zato je druhým nejstarším na světě (hned po Londýně). Do provozu bylo istanbulské metro uvedeno v roce 1875. O přepravu cestujících se v dnešní době stará ještě moderní metro, jehož první úsek byl otevřen v roce 2001. Bylo navrženo tak, aby dokázalo odolat zemětřesení až do síly 9 stupňů Richterovy stupnice.