Tradice a zvyky

Přestože je Turecko moderní a velmi tolerantní zemí plnou milých, přátelských a pohostinných lidí, je třeba myslet na to, že je také zemí muslimskou. Vyznačuje se tak určitými kulturními odlišnostmi a turisté by tak během své návštěvy měli respektovat některá pravidla a zvyky. 

Víra, lidové zvyky a tradice Turecka přetrvávají již tisíce let, přesto se v této zemi nebrání modernímu životu. Hlavním náboženstvím je islám, který zde však není tak ortodoxní, jako v jiných zemích a islámské zákony nejsou nijak přísně dodržovány. Nejvíce tolerantní jsou samozřejmě pobřežní turistické resorty, kde je možné se koupat v klasických, nejlépe však méně vyzývavých plavkách, nebo si dát v restauraci sklenku alkoholu. Ani mnozí Turci zde pozvání na skleničku zpravidla neodmítají. 

Ve vnitrozemí v některých místech stále vládnou přísné tradice a pravidla. Každý, kdo se tam vypraví na individuální výlet, by měl ctít víru a zvyky tamních obyvatel. Pokud vyrazíte mimo hlavní turistické trasy, máte jedinečnou možnost seznámit se s muslimským stylem života, kulturou i náboženstvím. Náboženství v Turecku ovlivňuje také jídelníček a stolování. Na vepřové maso a pokrmy z něj narazíte v zemi opravdu jen zřídka, a když už, tak jde o lokalitu s vyšší koncentrací cizinců.

Obecně je možné říct, že jsou Turci vstřícní a k cizincům přátelští. Jsou to velmi živí a hlasití lidé, kteří hodně gestikulují a také se rádi smějí. Rozházet si to u nich můžete pouze svým arogantním přístupem, nebo urážkou některého ze symbolů, které uctívají. Velkou úctu je dobré vyjadřovat zejména ke státním symbolům, jako je státní vlajka, obrazy a sochy zakladatele Turecké republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci jsou také velmi hrdí na své předky. Běžným pozdravem je v Turecku potřesení rukou, ale známí (i muži) se při setkání často i líbají na tvář a mají ve zvyku se navzájem dotýkat. Přílišných projevů lásky a citů mezi partnery na veřejnosti je dobré se v Turecku vzdát, jsou brány jako neslušné. Samozřejmě běžné vyjadřování náklonnosti k partnerovi či manželovi, například držení se za ruku, je naprosto normální. 

Co by zahraničního „nemuslimského“ návštěvníka mohlo v Turecku překvapit je muezzin, který pětkrát denně svolává z minaretu věřící k modlitbě. Pokud tedy budete ubytovaní někde v blízkosti mešity, je třeba s jeho pravidelným a opakujícím se představením počítat. Oblíbeným koníčkem snad všech tureckých obchodníků je smlouvání, na které byste rozhodně měli přistoupit, pokud chcete koupit něco za zajímavou cenu. Na rozdíl od některých jiných muslimských zemí však nejsou turečtí prodavači dotěrní a zbytečně cizince neobtěžují. Řada turistů je nepříjemně překvapena vyžadováním tzv. bakšišného, které je typické snad pro všechny muslimské země. Pozitivní na něm je, že za malý úplatek získáte opravdu nadstandardní služby.

Za jakýsi kulturní stánek jsou v Turecku považovány kavárny, které se nachází snad všude a nechybí ani v těch nejzapadlejších vesničkách. Schází se v nich převážně místní muži, kteří tam řeší každodenní problémy, popíjejí kávu a kouří vodní dýmku. Také turisté by ochutnávku vodní dýmky neměli vynechat. Pokud jim zachutná, mohou si zde celou dýmku včetně nejrůznějších chutných tabáků na některém z trhů zakoupit a přivézt domů jako hezký suvenýr.

K Turecku neodmyslitelně patří také turecké lázně, které využívají nejen místní, ale staly se rovněž velkým turistickým lákadlem. Můžete zde podstoupit komplexní proceduru, která má léčebné a relaxační účinky na lidský organismus i psychiku. Procedura se skládá ze série několika úkonů, které se provádí v oddělených místnostech. Součástí masáže je pak i ošetření párou. Pobyt v tureckých lázních by neměl žádný cestovatel vynechat, je to opravdu jedinečný zážitek.