Turecká riviéra

Pokud hledáte ideální místo pro pohodovou dovolenou, kde by byly dlouhé písečné pláže a čisté teplé moře, pak vyrazte na Tureckou riviéru. Můžete si na ní do sytosti užívat vodních radovánek, relaxovat ve stínu palem a objevovat podmanivé kouzlo Orientu. Turecká riviéra, která se rozkládá mezi městy Antalya a Alanya, se stala jednou z nejnavštěvovanějších částí Turecka a každoročně na ní tráví svou dovolenou tisíce zahraničních turistů.

Na své si na prosluněné Turecké riviéře přijdou nejen milovníci vodních sportů a lenošení na plážích, ale také zájemci o historii, památky, architekturu nebo golf. V blízkosti pobřeží vyrostlo hned několik opravdu kvalitních golfových hřišť světové úrovně. K odpočinku lákají jedny z nejkrásnějších pláží v celém Turecku, které jsou tvořeny velmi jemným pískem a mají pozvolné svažování do moře.

K rozvoji turistického ruchu na Turecké riviéře začalo docházet až v 80. letech minulého století. Přestože tedy ještě poměrně donedávna byla tato oblast na jihu Turecka zapomenutým územím, které znali jen místní obyvatelé, v poměrně krátké době se z ní podařilo vytvořit oblast s mimořádně propracovanou infrastrukturou turistického ruchu. Najdete zde plno luxusních hotelů s bazény, příjemných apartmánů a rodinných penzionů. Stylové ubytování na úrovni pak doplňují vyhlášené restaurace nabízející jak tradiční turecké pokrmy i mezinárodní kuchyni. O večerní zábavu se pak starají četné bary a diskotéky.

Nejnavštěvovanějším letoviskem Turecké riviéry je Antalya, která kromě báječného koupání nabízí svým návštěvníkům také řadu zajímavých památek, jejichž prostřednictvím je možné se seznámit s bohatou tureckou historií. Vynechat by nikdo neměl staré centrum zvané „Kaleici“, které je protnuto křivolatými uličkami a ukrývá množství krásných staveb.

Dalším populárním letoviskem je rozlehlá Alanya omývaná průzračnými vodami Středozemního moře. Je plná krámků, obchůdků, kaváren, barů a restaurací lákajících na místní speciality. Vynechat byste neměli návštěvu rozmanitého pátečního bazaru Cumartesi pazari. K Alanyi patří dvě písečné pláže - Keykubátova pláž táhnoucí se v délce neuvěřitelných 22 kilometrů a nádherná, asi 3 kilometry dlouhá Kleopatřina pláž, která patří k nejznámějším a nejvyhledávanějším v celém Turecku.

Mezi další hojně vyhledávané destinace patří moderní turistické letovisko Kemer vystavěné na úpatí pohoří Taurus, nebo Belek považovaný za jedno z nejluxusnějších tureckých letovisek. Přitažlivé je rovněž starověké romantické Side se spoustou památek. K těm nejvýznamnějším patří krásně dochovaný amfiteátr z 2. století našeho letopočtu, který je největším svého druhu v Anatolii.

Turecká riviéra kromě jedinečných pláží nabízí také krásnou a nedotčenou okolní přírodu. Okolí tak láká k objevování a procházkám. K výletům přímo vybízí nedaleké pohoří Taurus, kde můžete navštívit vodopády Kursunlu a mnoho dalších atraktivních míst. Díky stálému slunečnému počasí, které na Turecké riviéře po většinu roku panuje, je zaručen každoroční nával tisíců návštěvníků z nejrůznějších koutů světa.