Beldibi

Pouhých 30 kilometrů od letoviska Antalya se v severozápadní části Turecké riviéry rozkládá poklidné turistické centrum Beldibi. Návštěvníky láká na krásnou přírodu, perfektní zázemí i služby a pohodovou atmosféru. Toto prázdninové středisko je lemováno nekonečnými plážemi a omýváno průzračně čistými vodami Středozemního moře.

V minulosti bylo Beldibi obyčejnou rybářskou vesničkou a v turistické letovisko se začalo proměňovat až před nedávnem. Oproti jiným tureckým letoviskům je Beldibi krásné a zajímavé hlavně tím, že sem turistický ruch ještě nedorazil v masovém měřítku. Návštěvníci zde tak mají možnost poznat to pravé Turecko, jeho kulturu a tradice, seznámit se s životem běžných lidí na tureckém pobřeží. To v mnohých turistických centrech, která vypadají jako moderní velkoměsta, už není možné.

Beldibi je ideálním místem pro rodiny s malými dětmi, které si zde mohou nerušeně užívat letních radovánek. Jelikož se v blízkosti letoviska zvedají mohutné hory, je zde poměrně vysoká vlhkost vzduchu a daří se zde vegetaci. O zeleň tak není nouze, stejně jako o možnosti vodních radovánek. Pláže jsou tvořeny velmi jemným pískem a mají pozvolný vstup do moře. Jsou tak výborným místem pro dětské hry i dávají pocit bezpečí i méně zdatným plavcům.  Pokud se však vydáte do větší hloubky, objevíte v ní nádherný podmořský svět. Korálové útesy jsou plné života. Kdo by měl zájem, může si vyzkoušet windsurfing, nebo si užít vyjížďku na lodi plující kolem pobřeží. 

V centru Beldibi najdete četné obchody, obchůdky, restaurace, bary i zábavní podniky. Přesto je letovisko spíše poklidné a tak zde nemůžete počítat s žádným příliš bujarým nočním životem, ale nudit se zde také nebudete. Kdo by se chtěl pořádně vyřádit na diskotékách a v nočních klubech, může se vydat dolmuší do Antalye nebo nedalekého Kemeru. Při procházce ulicemi Beldibi můžete narazit na tradiční turecké lázně hammam, jejichž návštěva bude jistě zážitkem. V místní čajovně si pak můžete posedět u silného černého slazeného čaje a zabafat si z vodní dýmky. 

Ani milovníci nakupování nepřijdou v Beldibi zkrátka, najdou zde nepřeberné množství suvenýrů. K těm nejoblíbenějším patří samozřejmě zlato, koberce, kožené bundy, vodní dýmky a tabáky i keramika a turecké kalhoty. Smlouvání je v Turecku samozřejmostí a mnozí obchodníci jej dokonce přímo vyžadují. Z Beldibi je možné se vydat na průzkum okolí. Za kulturou i zábavou se vyplatí zajet do některého z blízkých měst - nabízí se Antalya, Kemer, Kiris, Belek nebo Göynük, kde kromě řady památek najdete i akvaparky, které jsou velmi oblíbené nejen u dětí, ale i dospělých. Oblast je charakteristická jedinečnou nedotčenou přírodou, na své si tak přijdou všichni milovníci fauny a flory.