Kemer

Kemer je moderní a oblíbené turistické letovisko rozkládající se na Turecké riviéře, asi 45 kilometrů od Antalye. Z jedné strany je ohraničeno mohutným pohořím Taurus a ze strany druhé nádherným Středozemním mořem. I když tomu lze dnes již stěží uvěřit, ještě před pár desítkami let byl Kemer jen bezvýznamnou rybářskou vesničkou.

Turistický ruch se zde začal rozvíjet poté, co byla zlepšena infrastruktura v oblasti a Kemer se stal významným balneologickým centrem. V současné době jde o jednu z nejoblíbenějších turistických destinací na Turecké riviéře, oproti známější Antalyi nebo Alanyi však nabízí mnohem více klidu a je zárukou pohodové dovolené. Nudit se zde ovšem rozhodně nebudete, kromě rozsáhlých hotelových komplexů zde najdete řadu obchůdků s nejrůznějším zbožím, umělecké galerie, restaurace, kavárny, zábavní střediska, bary a jachetní přístav. Přes to všechno je Kemer stále považován za klidnější turecké letovisko, které se skvěle hodí pro všechny věkové kategorie.

Kemer vyniká především nádhernou a téměř nedotčenou okolní krajinou. Také proto sem rádi jezdí nejen milovníci povalování na pláži, ale také turisté vyznávající aktivnější způsob trávení dovolené. První jmenovanou skupinu potěší zejména dlouhé oblázkové pláže, čisté moře a plážové bary. Okouzlující je také množství malých romantických zátok, které vyhledávají zamilované páry, nebo vyznavači naturismu. Nedaleko se rozkládající Národní park Olympos a svahy pohoří Taurus pokryté piniemi jsou zase častým cílem aktivních jedinců milujících pěší a vysokohorskou turistiku. Nejvyšší horou je přes 2400 metrů vysoký Olympos. Kemer se může pochlubit spoustou předností a není se tak čemu divit, že ti, kdo jej navštívili, jej označují za jedno z nejkrásnějších míst na pobřeží Turecka.

Krásné ovšem není jen okolí, ale každého návštěvníka okouzlí i centrum města. Je doslova prošpikováno úzkými uličkami, které ukrývají dílny místních řemeslníků i četné umělecké galerie. Kemer nesl v minulosti jiný název a to Eski Köy, což se dá přeložit jako „stará vesnice“. Současný název získalo město až v roce 1916, kdy bylo obehnáno 23 kilometrů dlouhou kamennou zdí, jejímž účelem byla obrana města před záplavami. Zajímavostí Kemeru je, že se do něj až do roku 1960 dalo dostat pouze po vodě lodí. Vybudování silnice mělo zásadní vliv na následný rozvoj města i z hlediska cestovního ruchu.

Kemer v současnosti obývá okolo 33 tisíc lidí, v hlavní letní sezóně zde však navíc korzují ještě tisíce turistů. Město se skládá celkem ze čtyř částí Tekirova, Beldibi, Göynük, Çamyuva a stejného počtu malých vesnic v okolí. Pobřeží je lemováno hotelovými komplexy, penziony a apartmány. Pláží najdete v Kemeru hned několik a všechny se velmi zpozvolna svažují do moře. Během letních měsíců bývají poměrně plné, pokud by vám to vadilo, můžete se vydat za město, kde objevíte spoustu zátok s malými plážičkami, kde najdete dostatek soukromí.

Za prohlídku stojí v Kemeru přístav jachet, kde je k vidění množství luxusních lodí zámožných návštěvníků ze zahraničí. Milovníci historie by si neměli nechat ujít návštěvu pozůstatků antického města Olympos, jehož historie se datuje do 3. století před Kristem. Každého, kdo podlehl kouzlu potápění, potěší také výlet k Zelenému kaňonu, kde se nachází bývalá římská kolonie Phaselis. Tato kulturně-historická památka se dnes z velké části nachází pod vodou a potápění zde je neuvěřitelným zážitkem.