Kleopatřina pláž

Město Alanya je po celé své délce lemováno krásnými písečnými plážemi, díky nimž se stalo vyhledávaným turistickým centrem. Nad pobřežím tohoto letoviska situovaného na Turecké riviéře se tyčí malebný hrad, který je jakýmsi rozdělovníkem mezi jednotlivými plážemi. Západně od hradu se rozkládá nejslavnější místní pláže nesoucí jméno po egyptské královně Kleopatře. 

Vyhlášená Kleopatřina (nebo také Západní) pláž je dlouhá 3 kilometry a tvoří ji hrubší zlatavý písek. Po královně Kleopatře se jmenuje údajně proto, že to byla právě ona, která sem nechala až z Egypta dovézt písek. Pláž lemuje průzračně čisté Středozemní moře, které má téměř po celý rok ideální teplotu pro koupání a vodní radovánky. Na moři se čas od času vytváří větší vlny, proto by si nepříliš zdatní plavci měli v tyto dny dávat pozor a nepouštět se dál od břehu. Jinak má ale Kleopatřina pláž pozvolné svažování do moře. Místy se ale vstupuje přes kamenité plotny, hodí se proto boty do vody. Tyto plotny mnozí považují za jedinou nevýhodu Kleopatřiny pláže. 

Pláž je pravidelně upravována a udržována v čistotě, návštěvníkům nabízí lehátka i slunečníky a veškeré potřebné zázemí v podobě převlékacích kabin, sprch a toalet. Díky své vybavenosti a čistotě je držitelkou ocenění Modrá vlajka EU, což dokazuje její kvalitu. Vzhledem k tomu, že je tak kvalitní, je i velmi oblíbená a tak se není čemu divit, že je během hlavní turistické sezóny doslova zaplavena rekreanty. Díky její délce však ani tak nebývá problém si najít své klidní místo stranou veškerého dění. Obecně platí, že čím blíže jste k hradu, tím je pláž plnější. Pokud byste ji chtěli vidět liduprázdnou, museli byste si hodně přivstat, nebo navštívit Alanyi v zimě. 

Kleopatřina pláž je (stejně jako všechny ostatní v Alanyi) obrácená na jih, tudíž na ni slunce svítí po celý den. Chytat bronz je tak možné od rána do večera. Komu však chybí pohyb, může vyzkoušet jízdu na vodních lyžích, vodním skútru, windsurfing, kitesurfing nebo si zahrát plážový volejbal. Na své si zde přijdou také milovníci potápění a šnorchlování. Procházky po Kleopatřině pláži při západu slunce pak jistě potěší všechny romantické duše.

Na Kleopatřinu pláž navažuje další neméně krásná pláž Damlataş, která je však vzhledem k poměrně prudce klesajícímu dnu nevhodná pro rodiny s dětmi a neplavce. Pláž byla pojmenována po nedaleké jeskyni, která je snadno dostupná lodí. Jeskyni se jistě vyplatí navštívit, panuje v ní stálá teplota 22 °C a také je v ní velmi vysoká vlhkost. Je však nádherným přírodním skvostem.