Alanya

Na jižním pobřeží Turecka se v oblasti Turecké riviéry rozkládá velké přímořské město Alanya, které je zároveň jedním z nejoblíbenějších turistických středisek v zemi. Nabízí totiž dostatek možností pro plážovou rekreaci, historii i pamětihodnosti, ale také spoustu zábavy a pestré možnosti nakupování.

Do Alanye přijíždějí každoročně tisíce návštěvníků z nejrůznějších koutů světa, ale i samotní Turci, potkáte zde lidi všech věkových kategorií, typicky plážové typy i intelektuály. Tento resort má zkrátka každému co nabídnout. Alanya je z jedné strany ohraničena průzračně čistým Středozemním mořem a ze strany druhé ji lemuje mohutné pohoří Taurus. Je obklopena lesy a loukami a stala se tak oblíbenou destinací také pro milovníky výletů a poznávání. Příznivci historie a pamětihodností budou zase nadšeni rozvalinami antických měst v okolí, středověkým hradem a řadou dalších míst, které jsou připomínkou časů dávno minulých. 

Pokud je pro vás důležité hlavně bezstarostné lenošení na pláži, nebo koupání v moři, pak věřte, že toho si v Alanyi užijete do sytosti. Letovisko lemují dvě hlavní pláže – na východě je to Keykubátova pláž a na západě zase Kleopatřina pláž. Na Keykubátově pláži se mořské dno svažuje jen velmi pozvolně, je tak ideální pro vodní radovánky dětí a nepříliš zdatných plavců. Kleopatřina pláž dlouhá cca 3 km se pyšní Modrou vlajkou EU za kvalitu a je považována za jednu z nejkrásnějších pláží světa. Za její nevýhodu jsou však považovány kamenné plotny, které musí člověk zdolat, aby se dostal do moře. Na obou zmiňovaných plážích je možné se kromě chytání bronzu věnovat řadě vodních sportů, jako je windsurfing, kiting, parasailing, jízda na vodních lyžích či vodních skútrech. Kromě těchto pláží je možné v okolí Alanye narazit ještě na řadu dalších, které jsou neméně kvalitní.

V Alanyi najdete velké množství hotelů, z nichž mnohé byly vystavěny přímo na pláži a nabízí tak jedinečné výhledy na moře. Vyrostly zde luxusní hotelové komplexy poskytující služby na vysoké úrovni, které dokážou uspokojit i ty nejnáročnější zákazníky, ale ubytování nabízí i menší rodinné hotely s lidovými cenami. Každý si tak může vybrat, co mu jeho peněženka dovolí. V Alanyi jsou rovněž pestré možnosti nakupování, mezi nejvyhledávanější suvenýry patří typicky turecké šperky, kožené výrobky a koberce. Turecko je zemí, kde je běžné smlouvat, proto jsou ceny v obchodech mnohdy nadsazené. Smlouvání patří k místní tradici a je doslova vyžadováno.

Co se týče stravování, tak vaše žaludky zde rozhodně nepřijdou zkrátka. Kromě vyhlášených restaurací, které nabízí jak tradiční tureckou kuchyni, tak i mezinárodní pokrmy, zde najdete spoustu nejrůznějších fast foodů, které mají v nabídce kebaby, gyrosy a další lokální lahůdky, tak i klasické hamburgery, nebo třeba ryby. Noční život v Alanyi je soustředěn do okolí přístavu a také do hotelů, které pořádají pro své hosty živé animační večery. 

Nejvýznamnější památkou v Alanyi je středověká pevnost obehnaná hradbami, k níž patří i byzantský kostelík. Nedaleko od ní se vypíná ještě červená věž pocházející z počátku 13. století, v níž sídlí Etnografické muzeum. Alanya, v níž dnes žije okolo 100 tisíc obyvatel, je centrem kulturního a společenského dění na Turecké riviéře. Nabízí skvělé možnosti celoroční rekreace a slibuje prožití báječné dovolené.