Belek

Na Turecké riviéře mezi městy Alanya a Antalya vyrostlo nové a moderní letovisko Belek, kterému tvoří nádhernou kulisu nedaleké pohoří Taurus.  Belek sice nepatří mezi největší turistická centra v oblasti, ale co se týče vybavenosti, dá se považovat za jedno z nejluxusnějších.

Letovisko se neustále rozvíjí a jsou v něm budována nová a nová rekreační zařízení. Přesto prozatím není Belek nijak velký, zajišťuje svým hostům jisté soukromí a intimitu. Letovisko tak není tolik přelidněné, jako jiná turistická centra na pobřeží Turecké riviéry. Belek je lemován několikakilometrovými písečnými plážemi, které lákají ke koupání, vodním sportům, potápění i romantickým procházkám. Mají mírný vstup vod teplého a průzračně čistého Středozemního moře, proto jsou jako stvořené pro vodní radovánky malých dětí i pro nejisté plavce. V minulosti dostaly mnohé zdejší pláže ocenění Modré vlajky, což dokládá jejich čistotu a udržovanost. Jsou vybaveny sprchami, toaletami i převlékárnami.

Pláže jsou lemovány palmami a v okolí rostou také piniové háje, olivové a citrusové plantáže. Moře láká k nejrůznějším vodním sportům, jako je parasailing, jízda na banánu, vodních lyžích, windsurfing či kiting. K dispozici jsou rovněž půjčovny loděk, skútrů a šlapadel. V Beleku panuje příjemné středomořské klima a tak je rekreace možná po celý rok. V létě teploty dosahují 30 stupňů Celsia, v zimě se drží u příjemných 15 stupňů. Poslední dobou nejezdí do Beleku jen milovníci koupání a vodních sportů, ale také golfisté, pro které bylo v okolí letoviska vybudováno šest kvalitních a udržovaných golfových hřišť. Mnohé z nich dostály světového věhlasu, jako například National Golf Club.

Belek je místem pro rekreanty, kteří nemají hluboko do kapsy a rádi se baví na úrovni. Ceny jsou zde o poznání vyšší než v jiných lokalitách na Turecké riviéře. Také ubytovací kapacity jsou zaměřeny spíše na movitější klientelu, většina z hotelů má 4 hvězdičky a více. Samozřejmě pokud si na takovýto luxus nepotrpíte, můžete využít služeb menších a o poznání levnějších penzionů nebo apartmánů.

Co se týče zábavy a života v Beleku, je oproti nedaleké Antalyi poněkud ospalejší. Z toho důvodu sem přijíždějí hlavně lidé, kteří si chtějí od ruchu města odpočinout a užívat si poklidnou atmosféru. Samozřejmě zde najdete také několik barů, restaurací, diskoték a zábavních zařízení, kde si můžete zpestřit večer. Pokud by vám to nestačilo, není nic jednoduššího, než se za zábavou a bohatými nákupními možnostmi vydat do cca 30 km vzdálené Antalye nebo Alanye. Spojení s ostatními středisky je zajišťováno taxíky, které odjíždějí přímo od hotelů.

Na své si v Beleku přijdou i lidé zajímající se o historii, ve starém centru města jsou k vidění zachovalé antické hradby a pozůstatky Hadriánovy brány. Město původně obývali Římané a tyto stavby jsou památkou na jejich působení. Za návštěvu stojí také nedaleké Aspendos, kde si můžete prohlédnout jedno z nejzachovalejších římských divadel na světě. Asi 15 km od Beleku pak leží archeologická lokalita zvaná Perge, která ukrývá ruiny antického města.