Počasí v Turecku

Turecko je rozlehlá země a skládá se celkem ze sedmi klimatických oblastí, z nichž v každé panují jiné povětrnostní podmínky. Přestože téměř celá země leží v oblasti Středozemí, tedy v mírném klimatickém pásmu, jsou díky značné přírodní rozmanitosti rozdíly v počasí mezi jednotlivými oblastmi dosti velké.

Pokud jste se rozhodli vydat do některého z letovisek na pobřeží Středozemního či Egejského moře, čeká na vás teplé subtropické počasí. Letní turistická sezóna je zde velmi dlouhá, trvá od poloviny dubna až do listopadu. Pro tuto oblast, tedy jih a jihozápad Turecka, jsou typické deštivé zimy bez mrazů s teplotami mezi 8-12 stupni Celsia. Na začátku jara deště ustávají, vše kvete a tak je toto období nejvhodnějším pro návštěvu jihu země. Kromě toho, že zde panují příjemné teploty, jsou také dny podstatně delší. Výhodou je, že zde v tuto dobu nenarazíte na davy turistů a můžete si vychutnávat pohodovou atmosféru.

Léto i začátek podzimu jsou v oblastech Středozemního a Egejského moře velmi teplé, beze srážek, s teplotami, které šplhají mnohdy až k nesnesitelným 50 stupňům. Průměrné teploty ve stínu se pohybují okolo 28 - 35 stupňů. Navíc pohoří Taurus s vrcholy vysokými až 3000 metrů nad mořem, působí jako přírodní ochranná bariéra před špatným počasím. V zimě to samozřejmě funguje také naopak – vláha jdoucí od moře se nedostane přes hory do vnitrozemí a spadne tak ve formě deště na pobřeží. 

V letních měsících mají turecké děti prázdniny a celé rodiny se tak společně vydávají na dovolené. Je proto třeba počítat s přeplněnými plážemi, čilým turistickým ruchem i bujarým nočním životem. Pokud jste si pro dovolenou vybrali Tureckou nebo Egejskou riviéru a hodláte ji navštívit v období od června do září, téměř na 100% můžete očekávat teplé a slunečné počasí s oblohou bez jediného mráčku.

Velká horka panují v létě a na podzim také u Černého moře, tam ale dochází také k častým srážkám, proto není možné zaručit stálé slunečné dny. Oblast Černého moře je obecně považována za nejdeštivější v celém Turecku. Ročně zde spadne přes 2000 mm srážek, prší neustále po celý rok i během parného léta. To je také jeden z důvodů, proč se sem nejezdí na dovolené. Pro srovnání, na jihu v Antalyi spadne ročně jen okolo 1000 mm srážek a v období od května do října prakticky neprší.

Ve vnitrozemí Turecka, zejména v oblasti Anatolské plošiny, vládne kontinentální klima, které přináší také horká léta, ale zároveň i dlouhé chladné a suché zimy. Náhorní plošina leží v nadmořské výšce okolo 900 metrů. Do této oblasti spadá například i hlavní město Ankara. Sever země pokrývají hory zabraňující přístupu vlhkého vzduchu a mraků od Černého moře. Ničím výjimečným, především tedy ve východní Anatolii, v zimě nejsou teploty až – 40 stupňů a sníh v této oblasti leží v průměru 120 dní. Často dochází i ke sněhovým bouřím, které dokážou doslova odříznout od zbytku světa některé vnitrozemské vesnice. Léto je pak horké s minimem srážek. Roční teplotní průměr v Anatolii je pouhých 9°C.