Památky a zajímavosti

Turecko leží z převážné části v Asii, pouhými třemi procenty své rozlohy zasahuje na evropský kontinent. Země se pyšní bohatými a nesmírně pestrými dějinami, které se odrážejí na četných památkách rozesetých nejen ve velkých městech, ale po celém jejím území. Kromě historických pamětihodností však Turecko oplývá také přírodními krásami.

I když je hlavním městem Turecka vnitrozemská Ankara, tou turisticky nejpřitažlivější a tedy i nejnavštěvovanější metropolí je Istanbul, v němž žije přes 10 milionů obyvatel. Rozkládá se na obou březích Bosporského průlivu a z toho důvodu je jak evropským, tak i asijským městem. Istanbul ukrývá spoustu jedinečných památek, které rozhodně stojí za vidění. K těm nejvýznamnějším patří chrám Hagia Sofia, Modrá či Sulejmanova mešita, paláce Dolmabahce a Topkapi, kostely Chora či Pammakaristos, věž Galata či kilometr a půl dlouhý Bosporský most spojující Evropu s Asií. Orientální atmosféru města dotváří Velký bazar. V evropské části Turecka by cestovatelé neměli vynechat asi Edirne – bývalé hlavní město ležící jen několik kilometrů od bulharských a řeckých hranic.

Na severozápadě Turecka se na jižním pobřeží Marmarského moře nachází nádherné město Bursa, kterému se přezdívá „zelené město“. Turisticky více navštěvované je však pobřeží Egejského moře, které láká jak na nádherné moře a pláže, tak i na četné zříceniny a vykopávky antických měst. K těm nejslavnějším patří Trója, Efes a Pergamon. Za návštěvu však stojí i méně známá města, jako je Milét, Asos či Didyma. Okouzlující jsou rovněž vykopávky antických lázní Hierapolis či zapomenuté město Afrodisias. Přímo na pobřeží je pak možné najít antický Halikarnassos (dnešní Bodrum) i třetí největší turecké město Izmir. Z přírodních zajímavostí jsou bezpochyby nejnavštěvovanější travertinové terasy v Pamukkale.

Turisticky nejnavštěvovanější částí Turecka je pobřeží Středozemního moře, zejména oblast známá jako Turecká riviéra. Za návštěvu stojí velkoměsto Antalya s mnoha památkami i Alanya, které dominuje středověká pevnost obehnaná hradbami. Mimo Tureckou riviéru je možné v oblasti Středozemního moře navštívit město Dalyan, v jehož okolí se nachází skalní hrobky Kaunos či jezero Kőyceğiz s termálními prameny. V blízkosti městečka Olympos se rozkládá oblast Yanartas s přírodními plameny. Ve východní části Středozemního moře najdete okouzlující starobylou Antakyu, která se pyšní jedním z nejstarších křesťanských kostelů na světě. 

V Centrální Anatolii stojí za prohlídku město Konya, které bylo středověkým centrem seldžuckého sultanátu. Vůbec největším lákadlem Anatolie je bizarní skalní město známé jako Kappadokie rozkládající se v blízkosti vesnice Gőreme. Nadšení turisté určitě vyrazí i na průzkum kaňonu Ilhara či podzemních měst jako je Kaymakli a Őzkomak. Nadšení horalové se mohou pokusit zdolat sopečné vrcholy Erçiyes a Hasan na jižním okraji Anatolské plošiny. Atraktivní je rovněž masív Ala Daglari, jež je částí pohoří Taurus.

Také v oblasti Černého moře je možné nalézt několik zajímavých míst, jako je přístav Trabzon, skalní klášter Sumela ukrytý vysoko v horách, nebo rozlehlé čajové plantáže v okolí Rize. Pro mnohé cestovatele je vůbec nejpřitažlivější částí Turecka odlehlý Kurdistán. V této oblasti je možné narazit na památky připomínající arménskou menšinu. Nejvíce jich najdete ve městě Erzuhum nebo Ani. Milovníky přírody potěší jezero Van s mnoha seldžuckými a arménskými památkami, nad nímž se tyčí hora Nemrut.