Nakupování v Turecku

Turecko je zemí, kde se dá dobře a levně nakoupit, ale musí se to umět. Zkušený nákupčí dokáže nakoupit podstatně levněji, než ten, který se v nabídce zboží a mentalitě Turků nedokáže orientovat. Vše se točí okolo smlouvání, ale na to je potřeba mít talent. Turci obecně považují smlouvání za svůj národní sport a tak je někdy těžké jim konkurovat.

Prodavači se v Turecku smlouváním baví, a pokud byste od nich chtěli koupit něco bez smlouvání, pravděpodobně je tím urazíte. Toto platí především tedy na turistická letoviska a hojně navštěvované lokality, v supermarketech a restauracích je smlouvání nemožné. Pokud jste rozhodnutí pokusit se na nějakém trhu usmlouvat lepší cenu, musíte se vždy nejdříve zamyslet nad tím, jak vypadáte. Tedy jestli nepůsobíte příliš nóbl, protože luxusní oblečení, zlaté šperky a drahé hodinky jsou jasnou známkou toho, že peníze máte. Prodejce vám tak nahodí podstatně vyšší cenu, než jakou by nabídl průměrnému turistovi. I ceny, které jsou určeny běžným turistům, jsou však pořád zbytečně vysoké. Aby cena stála za to, musí člověk vypadat, že má ještě míň peněz než samotný prodavač.

Turistům je doporučováno, aby na zboží, které skutečně nechtějí koupit, nesahali a neptali se jen ze zvědavosti na jeho cenu. Prodavači potom bývají často neodbytní a snaží se vám věc vnutit. Pokud se pustíte do smlouvání, je dobré začít na částce, která je ještě o polovinu nižší, než jakou jste ve skutečnosti ochotni za daný předmět zaplatit. Prodavač bude cenu snižovat a vy ji budete muset navyšovat. Možná tak dosáhnete kompromisu, který zůstane právě na částce, kterou jste si v duchu určili, že bude ideální. Je třeba se během smlouvání nenechat ovlivnit obchodními frázemi typu, že vám nabízí opravdu extra cenu, že má doma početnou rodinu, kterou musí živit a podobně. Na tyto pokřiky je třeba reagovat cynicky.  

Dobré je si na nákupy vyhradit dostatek času, protože obchodníci často těží z toho, že spěcháte a potřebujete obchod rychle vyřešit. Na mnohé prodavače však platí, když jim řeknete, že se vám cena nelíbí a dáte se na odchod. Mnozí vás zastaví a nabídnou mnohem lepší cenu. Možná se vám stane, že vás prodavač pozve na čaj, nebo dokonce k sobě domů. Je to nejlepší příležitost jak prodiskutovat ceny. Když už se tak stane, je dobré se na nějaké ceně dohodnout, odejít s prázdnou se nehodí. Pokud se vám podaří cenu usmlouvat na dvě třetiny původní ceny, můžete být spokojení a obchod brát jako úspěšný. Aby byl obchod příjemný pro obě strany, je důležité se usmívat, nechat stranou nevraživost nebo dokonce nadávky.

Co konkrétně se vyplatí v Turecku nakupovat? Stánky jsou plné nejrůznějších suvenýrů, krámků a hloupostí, ale také uměleckých předmětů, starožitností, šperků a dalšího zboží. Levně, nebo spíše levněji než u nás je možné nakoupit zlato, které bývá kvalitní a hezky opracované. Je však třeba dávat pozor na padělky. V bezpečí nejste ani v případě, že vám prodejce vydá záruční list. Pokud po návratu z dovolené zjistíte, že zlato není pravé, pravděpodobně nepojedete šperk reklamovat.

V Turecku se ve velkém nakupují také kožené výrobky – kabelky, bundy, opasky a další. Ceny jsou velmi příznivé, zboží pořídíte za zlomek ceny, než jakou byste zaplatili v Česku. Mnozí cestovatelé mají zálusk na starožitnosti, kterých lze na trzích a v krámcích najít dostatek. I zde platí, že je třeba dávat pozor na padělky, které však poznají nejspíše jen znalci v oboru. Nákup starožitnosti není problém, ten nastane ve chvíli, kdy ji budete chtít vyvézt ze země. Pro vývoz je třeba si opatřit speciální povolení od ministerstva kultury.

Dalším lákadlem pro cizince jsou turecké koberce – vybírat můžete z levnějších strojových a dražších ručně tkaných (hedvábných či bavlněných). Někdy se však stane, že prodejce vydává strojově tkaný koberec za ručně tkaný a snaží se turisty napálit. U ručně tkaného koberce jsou však na zadní straně jasně viditelné dvojité gordické uzlíky, které se v případě zatažení za vlákno utáhnou. U strojových koberců žádné uzlíky na spodní straně nenajdete. Pokud zatáhnete za vlákno, s největší pravděpodobností jej vytrhnete z osnovy.

Turisté v Turecku také rádi nakupují koření, čaje a sladkosti, které je možné koupit v dárkových kazetách či samostatně. Častým suvenýrem bývají i vodní dýmky a tabáky, které je možné pořídit za čtvrtinu ceny u nás. Dýmky jsou k sehnání téměř všude, vybírat můžete z velkých malých, s jedním či více šlauchy, barevné, zdobené a tak dále. Také není problém sehnat tabáky do nich v těch nejroztodivnějších chutích. Levnou a kvalitní značkou tabáku je Sherbeti. Také milovníci keramiky si v Turecku přijdou na své. Obchodníci mají v nabídce zdobné vázy, konve, hrníčky, repliky antických váz či drobné dózičky na šperky a podobně.