Rady a tipy na cestu

I když je cestování po Turecku nenáročné, v zemi je bezpečno a na turisty nečekají ve většině případů žádné záludnosti a nástrahy, je dobré věnovat pozornost některým radám a doporučením. Jak se říká „jiný kraj, jiný mrav“ a tak nás na cestách může překvapit řada věcí a někdy můžeme svou neznalostí či nedopatřením způsobit problém. Je také dobré vědět, na co si dát při návštěvě Turecka pozor.

Doklady

Občané České republiky potřebují pro cestu do Turecka platný cestovní pas. Vzhledem k tomu, že Turecko není členskou zemí EU, neobejdete se bez něj. Žádná víza nejsou potřebná a na hranicích probíhají kontroly bez sebemenších problémů a zdržování.

Časový posun

Kdo se vydá do Turecka, musí počítat s časovým posunem +1h a hodinky si posunout dopředu. Takovýto nepatrný časový posun člověku nerozhodí biorytmus, jediné, čeho si může návštěvník z České republiky v souvislosti s časem všimnout je, že v Turecku zapadá slunce neobvykle brzy.

Kriminalita

Stejně jako všude jinde na světě i v Turecku je třeba si dávat pozor na drobnou kriminalitu. Zejména v hlavních turistických oblastech na pobřeží a v Istanbulu poměrně často dochází ke krádežím a podvodům. Pokud je člověk alespoň trochu obezřetný a dodržuje základy bezpečného chování (nenosit cenné šperky, dávat pozor na peněženku, hlídat si kabelku) nemá se čeho obávat. Zároveň se nedoporučuje nocování pod širým nebem ani cestování v noci. Nikdy nenechávejte osobní věci, doklady či peněžní hotovost na nestřeženém místě a i na pokoji je dobré využívat sejf. Také je třeba počítat s tím, že mimo turistická letoviska může samotná žena vzbudit pozornost. Jinak je ale Turecko, co se týče bezpečnosti, stabilní zemí a turistům nehrozí žádná nebezpečí.

Doprava

Kdo se chce po Turecku přepravovat místní hromadnou dopravou, musí se připravit na to, že bývá poměrně divoká, zejména pak autobusy. V letoviscích na pobřeží jezdí malé autobusy zvané dolmuše, které zastavují na znamení, a dostanete se s nimi téměř všude. Obecně platí, že čím větší město, tím větší dopravní chaos a turista tak má větší problém se v místní infrastruktuře orientovat. Kvalita přepravy však ve větších městech roste.

Turisté a islám

Turecko je muslimskou zemí a mnoho lidí ctí pravidla islámu. Vzhledem k blízkosti Evropy zde islám není tak ortodoxní a ženy zde nemusí chodit zahalené od hlavy až k patě. Mladší generace vnímá náboženství volným způsobem a i mnoho lidí ve středních letech má k němu benevolentní přístup. V Turecku tak záleží na každém, jak chce svou víru ukazovat na veřejnosti. Obecně platí, že čím více na východ míříme, tím je vliv islámu znatelnější.

Vždy je třeba být k islámu a muslimům uctiví a dodržovat zásady, které islám přikazuje – i jako turista. Důležité je zejména dodržovat etiketu chování v mešitě. Je třeba se zout a mít vhodný oděv. Muži by měli mít dlouhé kalhoty a ženy zahalená kolena, ramena i vlasy. Řada mešit je na turisty připravená a má v zásobě šátky, haleny či sukně k zapůjčení. V mešitách se může fotografovat, ale pouze když není čas modliteb. Také je nutné se chovat tiše – to platí nejen v době modliteb. Dalším problémem mohou být mnohdy až dosti odvážné plavky turistek (bikiny na šňůrky či tanga). Pro návštěvu Turecka je lepší volit něco decentnějšího. Nudismus se v této zemi netoleruje vůbec.

Voda

Voda z kohoutku je ve většině přímořských letovisek pitná a také chutná, přesto mnohé cestovní kanceláře nedoporučují turistům ji pít. Bez problémů je však možné ji užívat k hygieně i mytí zubů. Problém může nastat spíše ve velkých městech, kde se nedoporučuje raději ani to. Podzemní voda je sice kvalitní, ale potrubí není z nerezového materiálu a mohou se z něj do vody uvolňovat různé látky. Aby cestovatelé předešli jakýmkoliv problémům, je lepší, když budou pít pouze vodu z uzavřených PET lahví. Ceny jsou srovnatelné s našimi. Kdo by chtěl ušetřit, ale zároveň nevěří místním zdrojům, může si koupit tablety na čištění vody a tu si pak z kohoutku dle libosti doplňovat.

Slevy a vstupné

Pokud jste vlastníkem mezinárodní studentské karty ISIC, nespoléhejte se na to, že vám bude v Turecku k něčemu užitečná. Vstupné do památek bývá jednotné jak pro dospělé, tak i pro děti, studenty či seniory. Vstupné se průměrně pohybuje okolo 10 lir. Levnější vstupné než do památek bývá do národních parků, kde je místy dokonce možné využít nejrůznějších slev. Do některého z tureckých národních parků se podíváte za cca 2 až 7 lir.

Důležité upozornění

V Turecku platí přísný zákaz fotografování vojenských prostor, vojáků, policie a modlících se lidí. Dobré je také vědět, že je v zemi uplatňováno pravidlo „absolutní přednosti motorového vozidla“. Při přecházení silnic proto věnujte zvýšenou pozornost.