Antalya

Na Turecké riviéře, která patří k nejnavštěvovanějším oblastem Turecka, leží téměř milionové město Antalya. Jde o významnou a rušnou metropoli s přístavem, která je zároveň jednou z nejvyhledávanějších turistických destinací Turecka. Turisté oceňují zejména zdejší pláže, čisté moře a také možnosti poznání historie, která je opravdu velmi pestrá.

Antalya je společně s Alanyí jedním z největších měst na pobřeží Turecké riviéry. Byla založena v roce 150 před naším letopočtem pergamským králem Attalosem II. Filadelfosem, který ji dal jméno Attalia. Netrvalo dlouho a zmocnili se jí Římané, kteří z ní udělali vyspělé město a Attalia se tak stala centrem kultury i ekonomiky v oblasti. Největšího rozkvětu se však město dočkalo za nadvlády Byzantinců a Seldžuků, rozvoj však zbrzdili dobyvační Turci. Z hlediska cestovního ruchu se začala rozvíjet až v 80. letech 20. století. Za poměrně krátkou dobu se z Antalye podařilo udělat moderní destinaci s velmi kvalitní infrastrukturou. I když zde vyrostlo mnoho zařízení pro turisty, dokázala si Antalya dodnes uchovat svou původní atmosféru a charakter.

Dnešní Antalya nabízí pestré možnosti ubytování, dostatek stravovacích zařízení, široké možnosti zábavy i sportu. Patří k hlavním turistickým cílům v oblasti a je jakýmsi neoficiálním hlavním městem celé Turecké riviéry. Během hlavní sezóny je v ulicích Antalye opravdu živo, kromě místních obyvatel se tudy prochází davy turistů. Návštěvníci oceňují hlavně zdejší krásné písečné pláže, čisté moře, okolní přírodu a četné památky. Skvěle tak uspokojí potřeby návštěvníků žádajících od dovolené relaxaci a odpočinek, ale také těch, kteří mají rádi aktivní poznávání.

Pláží je v okolí města hned několik, jsou písečné a mají pozvolné svažování do vod Středozemního moře. Západně se rozprostírá poměrně rušná pláž Konyaalti, kam chodí hlavně rodiny s dětmi. O něco klidnější je pláž Lara ležící asi 10 km východně za městem, kde polehávají ti, kdo si chtějí vychutnat pohodu a poslouchat šumění moře. Na obou plážích najdete stánky s občerstvením a plážové bary. Oblast hojně vyhledávají vyznavači windsurfingu a kitingu, zajezdit si však můžete i na vodních lyžích nebo skútrech.

Nejvíce památek je soustředěno ve Starém městě zvaném „Kaleici“. Při procházce úzkými křivolakými uličkami můžete narazit na 38 metrů vysoký Yivli Minare (Kanelovaný minaret), který vystavěli seldžuctí Turci ve 13. století. V současnosti slouží minaret jako prostory pro Etnografické muzeum. Další ulička vás zase vyvede u byzantského kostelíku, nebo třeba zříceniny školy koránu. Za nejvýznamnější památku je však považována Hadriánova brána, kterou obklopují římské hradby. Tříoblouková čestná brána byla vystavěna na počest římského císaře, který do Antalye ve 13. století zavítal. V centru města si nelze nevšimnout kruhové věže Hidirlik Kule, která se tyčí o výšky 17 metrů a pochází z období helenistického Řecka. Pokud vás zajímají dějiny města, navštivte Městské archeologické muzeum, které vystavuje exponáty od doby kamenné až po současnost.

Další zajímavou stavbou v Antalyi je minaret Kesik, který vznikl přestavbou původního kostela Panaglia a náleží k místní mešitě. V Antalyi jsou k vidění ještě další dvě mešity - Murat Pascha a Tekeii Mehmet Pascha. Hojně navštěvovanou institucí je muzeum Antalya Müzesi, v němž je vystaveno okolo 5 tisíc uměleckých děl a dalších asi 30 tisíc jich je uloženo v depozitáři. Kdo rád nakupuje, bude jistě nadšen z tradičních bazarů, kde jsou na prodej ručně tkané koberce, zlaté šperky, keramika, suvenýry, ovoce, zelenina, koření a spousta dalšího. Ty nejrozmanitější obchůdky a bazary najdete také na bulváru s názvem Sarampol. Nejen děti pak potěší prohlídka Minicity Antalya, kde jsou k vidění významné turecké budovy, památky a přírodní zajímavosti v miniaturní podobě.