Side

Jedním z nejznámějších a největších letovisek na jižním pobřeží Turecka, na tzv. Turecké riviéře, je Side. Své návštěvníky uchvacuje bohatou historií i skvělými možnostmi rekreace na pobřeží Středozemního moře. Side leží necelých 80 km východně od Antalye a 66 km západně od Alanye. 

Dějiny Side sahají do 7. století před Kristem, kdy tuto oblast osídlili Řekové. Ve 2. století se zde nacházela pirátská osada, která žila z obchodu s otroky. V minulosti bylo město vypáleno Araby, ale za nadvlády Seldžuků bylo znovu vystavěno. V 80. letech 20. století se dočkalo turistického rozvoje a byla zde vybudována infrastruktura. V současnosti je Side nejen krásným historickým městem, ale také vyhledávaným letoviskem, které se pyšní dokonalými písčitými a oblázkovými plážemi a azurovou vodou Středozemního moře.

Pláže v Side mají pozvolný vstup do moře, proto letovisko s oblibou navštěvují rodiny s dětmi. Hlavní pláž se rozkládá východně od centra města, západně je pak možné navštívit také menší pláž situovanou v zátoce. Na plážích je možné se věnovat celé řadě vodních sportů. V blízkosti pláží se nachází četné bary a restaurace, které poskytují osvěžení. 

Side však nabízí i řadu antických památek, při prohlídce města narazíte na římské náměstí, divadlo, lázně a chrámy. Tyto historické stavby nádherně kontrastují se současnou moderní zástavbou. Dochoval se zde například amfiteátr, který je největším v celé Anatolii. Ohromující jsou také městské hradby s nekropolí a skalními hrobkami, Athénin a Apollónův chrám či byzantská bazilika. Na okraji města se nachází pozůstatky antického přístavu i akvadukt, který v dávných časech přiváděl do Side vodu. V Side stojí také obloukovitá brána, označující vchod do města ze sousedního Manavgatu. V jejím sousedství je umístěna kašna zasvěcená císaři Vespasianovi. Zajímavostí je rovněž Kolonádová ulice lemovaná žulovými sloupy a pozůstatky římských obchodů.

Centrum města protíná pohodová pěší zóna, v níž je možné nahlédnout do četných obchůdků s typicky tureckým zbožím, jako jsou koberce, kožené oděvy nebo šperky. Klikaté úzké uličky, které z pěší zóny vybočují, pak nabízí dokonalou atmosféru Orientu. V původních termálních lázních se dnes nachází muzeu vystavující římská sochařská díla - mramorové sochy, zemědělské náčiní a užitkové nádoby, skulptury hlav, sarkofágy a další. V okolí Side se rozkládá řada dalších malých či větších prázdninových středisek, pokud byste se tedy chtěli vydat za poznáním, navštivte Kumkoy, Colakli, Sorgun, Titreyengol či Kizilagac.