Pláže a koupíní v Alanyi

Alanya se může pochlubit dvěma krásnými plážemi, které jsou od sebe odděleny kopcem, na němž se tyčí mohutný hrad. Obě pláže jsou výborné, obrácené na jih, tudíž na ně slunce svítí po celý den. Pobřeží je rovné a pláže mají pozvolné svažování do Středozemního moře.

Pláže v Alanyi jsou tvořeny hrubším pískem, což je velmi příjemné na chodidla. Procházky po zdejších plážích při západu slunce potěší všechny romantické duše. Pláže jsou lemovány palmami a banánovníky, které poskytují příjemný stín. Moře je čisté, ideální pro provozování nejrůznějších vodních sportů, jako je windsurfing, kitesurfing, jízda na vodních lyžích, skútrech, parasailing a další. Na své si zde přijdou také milovníci potápění a šnorchlování.

Koupání je na Turecké riviéře umožněno od dubna, kdy je moře už dostatečně teplé. Díky otevřenému pobřeží se zde za větrného dne mohou tvořit i poměrně velké vlny. V tuto dobu by se děti a horší plavci raději neměli vzdalovat od břehu. Statistiky ovšem uvádějí, že zde fouká mnohem méně než v sousedním Řecku.

Kleopatřina pláž (Západní pláž)

– je dlouhá asi 3 kilometry a je považována za jednu z nejkrásnějších pláží světa. Byla pojmenována po egyptské královně Kleopatře a Antonius na ni nechal přivézt písek až z Egypta. Pláž se může v současnosti pyšnit mezinárodní Modrou vlajkou, což je označení té nejlepší kvality. Je denně upravovaná, uklízená a poskytuje návštěvníkům veškeré potřebné zázemí. Jedinou její nevýhodou jsou kamenné plotny na některých úsecích, přes něž se člověk dostává do moře. Za nejkrásnější část pláže je považována oblast kolem jeskyně Damlatas.

Keykubátova pláž (Východní pláž)

– táhne se v podél pobřeží Alanye v délce asi 15 kilometrů, nabízí tak dostatek místa na lenošení, opalování, plážové sporty a koupání. Také u této pláže je na některých místech umožněn vstup pouze přes kamenité plotny, které mnohdy vystupují až na pláž.
Na Východní pláži se do moře vlévá několik menších říček a jedna říčka větší, vzdálená asi 2 kilometry od města. Osvěžující sladká voda je tak příjemnou změnou a turisté ji často používají místo sprchy, aby ze sebe smyli mořskou sůl. Asi 5 kilometrů od ústí řeky do moře se vysoko v kopcích buduje nová přehrada. Ta se nachází nedaleko jeskyně Dim.

Západně od centra Alanye se nachází středně velký akvapark vybavený dvěma tobogány, čtyřmi skluzavkami a nejrůznějšími dalšími vodními atrakcemi. Užijí si zde jak děti, tak i dospělí.