Ubytování v Alanyii

Alanya je moderním přímořským centrem, které se neustále dynamicky rozrůstá a již dnes je považována za jedno z největších letovisek na pobřeží Středozemního moře. Žije zde okolo 100 tisíc stálých obyvatel a město nabízí i stejný počet lůžek pro turisty v nejrůznějších ubytovacích kapacitách.

Jedněmi z prvních návštěvníků byli lidé původem ze skandinávských zemí, ale také Holanďané, Němci a Rusové. Ti zde v současnosti ve velkém skupují nemovitosti a řada z nich vlastní i místní hotely. Hotelů je v Alanyi opravdu spousta, jde většinou o pěti a šestipatrové domy. Jejich stáří je průměrně 10 až 15 let, některé z nich jsou mladší a působí velmi moderně. Během hlavní sezóny se ceny za ubytování šplhají poměrně vysoko, mimo sezónu pak velké počty hotelů tlačí ceny velmi nízko. V případě, že jste do Alanye přijeli na vlastní pěst a snažíte se sehnat ubytování, dostanete se mimo sezónu na cenu okolo 20 YTL, což je asi 250 Kč. Pokud byste začali smlouvat, jistě by se vám podařilo dostat cenu ještě níž.

Nejen v Alanyi, ale na téměř celém tureckém pobřeží, si jednotlivé hotely platí tzv. naháněče, kteří mají za úkol přivést do daného hotelu nové zákazníky. Za přivedené hosty jsou jim vypláceny drobné. Šestipatrové hotely najdete v Alanyi téměř všude, jsou rozesety kolem centra a tvoří téměř pravoúhlou síť ulic. Většina z nich není přímo u pláže, některé se od ní nachází i poměrně daleko, ale všechny jsou umístěny do příjemného prostředí a obklopeny podobně vypadajícími tureckými městskými domy. Přímo na pláži v Alanyi hotelů příliš nenajdete, vystavěny byly pouze v místě, kde pobřežní silnice trochu uhýbá od moře.

Převážná část hotelů je od pláže oddělena silnicí. Součástí většiny z nich je i bazén se sladkou vodou. Pokoje jsou obvykle vybaveny televizí, klimatizací a příslušenstvím. Tureckých záchodů se na hotelích obávat nemusíte, všechny jsou evropské. Hotely v Alanyi poskytují veškerý potřebný komfort a ubytování na úrovni. 

Řada ubytovacích zařízení byla vystavěna i poměrně daleko od centra města, ale v blízkosti jedné z nejkrásnějších pláží. Jde spíše o větší hotely, které vynikají svou odvážnou architekturou a jejich součástí bývají často ještě bungalovy. Tyto hotely se specializují na hromadné zájezdy organizované cestovními kancelářemi. Mezi klienty bývají často i občané České republiky. Nejvíce ubytovacích kapacit je rozeseto na západním konci Alanye. Jelikož cestovní kanceláře svými klienty většinou zaplní celý hotel, dokážou v sezóně usmlouvat ceny mnohem výhodněji než člověk, který cestuje individuálně.