Archeologické muzeum

Milovníci umění a historie by při návštěvě Istanbulu rozhodně neměli vynechat prohlídku Archeologického muzea (Arkeoloji Müzesi), kde je uložena významná sbírka antického umění. Expozice jsou opravdu rozsáhlé a tak Istanbulské archeologické muzeum patří společně s muzeem Anatolských civilizací v Ankaře k nejvýznamnějším muzeím v Turecku.

Archeologické muzeum se nachází přímo v nejnavštěvovanější istanbulské čtvrti Sultanahmet, jen pár kroků od sultánského paláce Topkapi. Nedaleko se rozkládá také příjemný park Gülhane. Vznik muzea je spojen se jménem malíře a archeologa Osmana Hamdi Beya, který ve městě působil na konci 19. století. 

Istanbulské Archeologické muzeum netvoří jen jedna budova. Fasáda hlavní budovy připomíná antický chrám, je totiž vyzdobena čtyřmi sloupy. Právě v této budově je umístěno obrovské množství archeologických nálezů – soch bohů, mužů i žen, byst římských císařů i řeckých archaických soch. Kromě nich se však návštěvník muzea má možnost seznámit i s nálezy objevenými v různých částech Istanbulu. 

Vystaveny jsou zde však také královské sarkofágy, nálezy z Tróje, Kypru, Sýrie, Palestiny či Libanonu. Atraktivní je socha eféba z Trall (jako eféb byl ve starověkém Řecku označován dospělý jinoch), řecké a římské sochy ze Sídónu, Magnésie na Maiandru či Afrodísie.

V menší budově, která patří k muzeu, jsou uloženy nálezy z turecké Anatolie, Mezopotámie a Egypta.  K těm nejzajímavějším kouskům patří sochy panovníků, hliněné tabulky s klínovým písmem, mírová smlouva z Kadeše či výzdoba pocházející ze slavného Babylonu. K muzeu náleží také malý park, kde jsou vystaveny torza soch a obrovské porfyrové sarkofágy. Mezi nejznámější exponáty tohoto muzea patří socha Alexandra Velikého, Alexandrova hlava a jeho sarkofág pocházející z roku 310 před Kristem. 

Archeologické muzeum v Istanbulu je jedním z mála míst na světě, kde je možné během pár hodin projít několik tisíciletí.  Kompletní prohlídka muzea zabere asi 3 hodiny. Za vstup do muzea se platí vstupné 10 TL.