Palác Dolmabahce

Jednou z nejvýraznějších památek v Istanbulu je palác Dolmabahce rozkládající se na ploše 700 tisíc metrů čtverečních. Nechal jej pro sebe vystavět sultán Abdülmecid, který potřeboval mít reprezentativní sídlo a palác Topkapi už pro něj nebyl dostačující. Tento obrovský palácový komplex se nachází na břehu Bosporu od roku 1856.

Palác Dolmabahce je dílem arménského architekta Karabeta Balyana a jeho syna Nikoğa. Výstavba tohoto paláce však byla tak nákladná, že způsobila státní bankrot a celkový úpadek osmanské říše ve druhé polovině 19. století. Aby mohl být Dolmabahce nakonec dostavěn, musel si sultán dokonce vzít půjčku. Nakonec se sultán se svým dvorem do paláce nastěhoval v roce 1857. 

Přepychové interiéry paláce Dolmabahce okouzlí každého návštěvníka. Prostory paláce vypadají jako z pohádek Tisíců a jedné noci, pouze styl není až tolik orientální. Překvapující je však množství zlata a brokátů použitých na výzdobě. Dolmabahce není jen jeden jediný palác, pod tímto názvem se ukrývá celý komplex paláců, pavilonů, mešit a fontán. Součástí jsou také čtyři nádvoří a nechybí ani harém. V roce 1938 v paláci zemřel Mustafa Kemal Atatürk - zakladatel moderního tureckého státu.

Do paláce Dolmabahce se pořádají organizované prohlídky s průvodcem. Prohlédnout si je možné mužskou část paláce „selamlık“ s reprezentačními místnostmi a také neobyčejně rozlehlým Slavnostním sálem. Zajímavý je také harém, sultánovy obytné prostory i pokoje družiny. Při prohlídce paláce narazíte také na několik nádherných sálů, jako je Modrý salón, Růžový pokoj, nebo přepychový salon Süfera. 

Návštěvníci mají přístup i do Atatürkovy ložnice, kde 10. listopadu 1938 v 9:05 politik zemřel. Čas 9:05 dodnes udávají všechny hodiny, které se v paláci nachází. V ložnici je k vidění obrovská postel, která pro něj byla vyrobena na míru (vážil 150 kg). Ohromující je rovněž krásně zdobená palácová koupelna vykládaná alabastrem. Z koupelny se naskýtá nádherný výhled na Bospor. Jedním z nejzajímavějších prvků interiéru je křišťálové schodiště ve tvaru dvojité koňské podkovy, které je vyrobeno z baccaratského křišťálu a mosazi.

Před vchodem do paláce Dolmabahce se rozprostírá sultánova zahrada z 16. století, kterou zdobí Labutí fontána. Podle zahrady, která byla vybudována na místě získaném vysoušením moře, byl s největší pravděpodobností pojmenován i palác. Dolmabahce totiž znamená „naplněná zahrada“.