Jednou z nejvýraznÄ›jÅ¡Ãch památek v Istanbulu je palác Dolmabahce rozkládajÃcà se na ploÅ¡e 700 tisÃc metrů ÄtvereÄnÃch. Nechal jej pro sebe vystavÄ›t sultán Abdülmecid, který potÅ™eboval mÃt reprezentativnà sÃdlo a palác Topkapi už pro nÄ›j nebyl dostaÄujÃcÃ. Tento obrovský palácový komplex se nacházà na bÅ™ehu Bosporu od roku 1856.
Palác Dolmabahce je dÃlem arménského architekta Karabeta Balyana a jeho syna NikoÄŸa. Výstavba tohoto paláce vÅ¡ak byla tak nákladná, že způsobila státnà bankrot a celkový úpadek osmanské Å™ÃÅ¡e ve druhé polovinÄ› 19. stoletÃ. Aby mohl být Dolmabahce nakonec dostavÄ›n, musel si sultán dokonce vzÃt půjÄku. Nakonec se sultán se svým dvorem do paláce nastÄ›hoval v roce 1857.
PÅ™epychové interiéry paláce Dolmabahce okouzlà každého návÅ¡tÄ›vnÃka. Prostory paláce vypadajà jako z pohádek TisÃců a jedné noci, pouze styl nenà až tolik orientálnÃ. PÅ™ekvapujÃcà je vÅ¡ak množstvà zlata a brokátů použitých na výzdobÄ›. Dolmabahce nenà jen jeden jediný palác, pod tÃmto názvem se ukrývá celý komplex paláců, pavilonů, meÅ¡it a fontán. SouÄástà jsou také ÄtyÅ™i nádvořà a nechybà ani harém. V roce 1938 v paláci zemÅ™el Mustafa Kemal Atatürk - zakladatel modernÃho tureckého státu.
Do paláce Dolmabahce se pořádajà organizované prohlÃdky s průvodcem. Prohlédnout si je možné mužskou Äást paláce „selamlık“ s reprezentaÄnÃmi mÃstnostmi a také neobyÄejnÄ› rozlehlým SlavnostnÃm sálem. ZajÃmavý je také harém, sultánovy obytné prostory i pokoje družiny. PÅ™i prohlÃdce paláce narazÃte také na nÄ›kolik nádherných sálů, jako je Modrý salón, Růžový pokoj, nebo pÅ™epychový salon Süfera.
NávÅ¡tÄ›vnÃci majà pÅ™Ãstup i do Atatürkovy ložnice, kde 10. listopadu 1938 v 9:05 politik zemÅ™el. ÄŒas 9:05 dodnes udávajà vÅ¡echny hodiny, které se v paláci nacházÃ. V ložnici je k vidÄ›nà obrovská postel, která pro nÄ›j byla vyrobena na mÃru (vážil 150 kg). OhromujÃcà je rovněž krásnÄ› zdobená palácová koupelna vykládaná alabastrem. Z koupelny se naskýtá nádherný výhled na Bospor. JednÃm z nejzajÃmavÄ›jÅ¡Ãch prvků interiéru je kÅ™išťálové schodiÅ¡tÄ› ve tvaru dvojité koňské podkovy, které je vyrobeno z baccaratského kÅ™išťálu a mosazi.
PÅ™ed vchodem do paláce Dolmabahce se rozprostÃrá sultánova zahrada z 16. stoletÃ, kterou zdobà Labutà fontána. Podle zahrady, která byla vybudována na mÃstÄ› zÃskaném vysouÅ¡enÃm moÅ™e, byl s nejvÄ›tÅ¡Ã pravdÄ›podobnostà pojmenován i palác. Dolmabahce totiž znamená „naplnÄ›ná zahrada“.
© 2010 weto.cz webdesign | WebPerfect