Modrá mešita

Jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí a také jednou nejvýznamnějších staveb Istanbulu je Modrá mešita, která své jméno získala podle modrých glazovaných dlaždic. Nachází se na náměstí Sultanahmet a zdobí ji šest štíhlých minaretů. Mešita byla vystavěna v 17. století a sloužila jako sídlo sultána Ahmeda I.

Modrá meÅ¡ita je v současnosti jednou z nejslavnÄ›jších sakrálních staveb svÄ›ta, z architektonického hlediska pÅ™edstavuje vrchol osmanské architektury. Je nepÅ™ehlédnutelnou dominantou Istanbulu a také nejdůležitÄ›jší islámskou modlitebnou v této metropoli. Ahmed I. nechal meÅ¡itu vystavÄ›t v letech 1609 – 1616 a celý projekt svěřil architektu Mehmetu Agovi, který byl žákem jednoho z nejlepších tureckých architektů té doby – Mimara Sinana. Na výstavbÄ› se podíleli i Å™emeslníci, kteří mÄ›li již zkuÅ¡enosti s pracemi na indickém Tádž Mahalu.  

Vzhledem k tomu, že bylo k meÅ¡itÄ› pÅ™istavÄ›no hned Å¡est minaretů, vyvolala její stavba ostré protesty. Takový počet minaretů totiž mohla mít v té dobÄ› jen nejvýznamnÄ›jší meÅ¡ita a tou byla meÅ¡ita Mekce. Å est minaretů pÅ™itom vzniklo u Modré meÅ¡ity nedorozumÄ›ním mezi sultánem a architektem. Sultán chtÄ›l, aby vybudoval zlaté minarety, což se turecky Å™ekne „altin“. Architekt mu vÅ¡ak Å¡patnÄ› rozumÄ›l a pustil se do výstavby minaretů Å¡esti, turecky „Alti“. Výsledkem práce Mehmeta Agy byl zpočátku nespokojen, ale nakonec zjistil, že ho Å¡est minaretů vyjde levnÄ›ji, než minarety zlaté, po kterých původnÄ› toužil. Aby sultán uklidnil pobouÅ™enou veÅ™ejnost, nechal sultán na vlastní náklady k meÅ¡itÄ› v Mekce pÅ™istavÄ›t sedmý minaret. 

Modrá meÅ¡ita v Istanbulu je v současnosti jedinou meÅ¡itou na svÄ›tÄ›, která se může pochlubit hned Å¡esti minarety. Je 43 metrů vysoká, má průmÄ›r 23,5 metrů a její hlavní kopule stojí na čtyÅ™ech mohutných pilířích. V minulosti sloužila k pořádání důležitých náboženských obÅ™adů a oslav svátků. Stavbu je možné rozdÄ›lit na tÅ™i části: vlastní meÅ¡itu, vnitÅ™ní a vnÄ›jší zahradu. Samotná meÅ¡ita se pak dÄ›lí jeÅ¡tÄ› na modlitebnu, sloupové nádvoří a mauzolea. SvÄ›tlo je do meÅ¡ity pÅ™ivádÄ›no 250 okny s barevnými ornamenty. 

Interiér mešity každého okouzlí. Veškeré vybavení uvnitř je modré - stěny modlitebny pokrývají dlaždicemi zelené a modré barvy a celá mešita je prostoupena modravým světlem. Celkem by bylo možné zde napočítat na 21 tisíc modrozelených kachliček, které byly v 17. století dovezeny z tureckého městečka Iznik. Uvnitř je také možné si prohlédnout arabesky s úžasnými motivy či mramorovou kazatelnu ze 17. století, které se říká minbar. Vedle modlitebny se nachází mauzolea Osmana II., Ahmeda I. a Murada IV. ze 17. století.

Součástí Modré mešity jsou i lázně, v nichž věřící před vstupem konají očistu. Mešitu mohou navštívit i turisté či lidé jiného než muslimského vyznání, vždy ale jen mimo časy modliteb. Vstup pro návštěvníky je z pravé strany mešity. Je třeba si zout boty a ženy si musí zahalit hlavu, zakrýt kolena a ramena. Za vstup do Modré mešity není vybírán žádný poplatek.