Palác Topkapi

Na okraji turecké metropole Istanbul se v místě zvaném Serailový mys, kde se střetává Marmarské moře, Bospor a Zlatý roh rozkládá palácový komplex Topkapi. Ten byl více než čtyři staletí oficiální rezidencí osmanských sultánů. Dnes patří mezi vyhledávané a hojně navštěvované památky v Istanbulu.

Serailový mys je kopcovitý zalesněný výběžek, na němž kromě palácového komplexu vyrostly také mešity a četné bazary. Palác Topkapi byl vybudován v 15. století na příkaz sultána Mehmeda II., který z něj udělal své hlavní sídlo. Palác byl pojmenován podle Dělové brány Topkapi stojící nedaleko, která byla součástí byzantského opevnění. Sultánovi však nestačila jen jedna budova, nechal k paláci přistavět řadu pavilonů, které obklopují čtyři rozlehlá nádvoří – první pro veřejnost, druhé pro úřední hosty, třetí pro významné přátele a poslední čtvrté pro sultána a jeho rodinu.

Palác Topkapi se svými zahradami v dobách největšího rozkvětu zabíral celé území mysu a žilo v něm více jak 4000 lidí. Nejdříve tedy sloužil jako sídlo panovníka, později se proměnil ve školu pro sluhy a vojáky. Na významu začal Topkapi ztrácet na konci 17. století, kdy se sultánové začali stěhovat do nových paláců na břehu Bosporu. Posledním sultánem byl Abdülmecid I., který Topkapi obýval do roku 1853. Od roku 1924 je palácový komplex přístupný veřejnosti jako muzeum.

Palác rozkládající se na ploše 700 tisíc metrů čtverečních je od zbytku Istanbulu oddělen vysokou zdí. Již na první pohled každého návštěvníka zaujme svou velkolepostí, v jeho interiéru se nacházejí muzea se šperky a úchvatnými uměleckými kolekcemi, klenotnice, knihovna, mešita, mincovna, sultánův harém a mnoho nejrůznějších pavilonů. Na prvním nádvoří stojí Archeologické muzeum plné antických soch, třpytivých sarkofágů a turecké keramiky a také Fajánsový pavilon. V Topkapi je uložena jedna z nejvýznamnějších sbírek starožitností na světě. Na nádvoří Cafer Ağa je možné potkáte klenotníky, malíře a další umělce.

V bývalých palácových kuchyních na druhém nádvoří jsou uloženy sbírky keramiky, skla a stříbrného náčiní. V nedalekém úřadu vlády Kubbealti v minulosti probíhaly diskuze vládních úředníků. Z druhého nádvoří se vstupuje do Harému s neuvěřitelnými 300 místnostmi. Sultán mohl mít čtyři manželky, ale konkubín kolik jen chtěl. Na třetí nádvoří, kde se nachází audienční síň a sultánská klenotnice, se dá dostat Branou bílých eunuchů, neboli Bránou Blaženosti.

Sultánská klenotnice patří k nejoslnivějším místnostem v paláci. Uchovává množství drahokamů, polodrahokamů, také zlaté trůny a pánské šperky. Třešničkou na dortu je dýka z roku 1741, která je symbolem celého Topkapi. Nechal ji zhotovit sultán jakožto dar pro perského šáha. Za vidění stojí rovněž místnost s posvátnými islámskými relikviemi, mezi nimiž se nachází i roucho či plášť Proroka Mohameda. Jde o jednu z nejposvátnějších islámských relikvií, díky které se palác Topkapi stal poutním místem muslimů.

Čtvrté nádvoří zdobí krásné altánky a další zajímavé stavby, jako například Lázně paní Hürrem z roku 1556 či terasovité zahrady s kavárnami. Palác Topkapi je obklopen rozlehlým parkem park Gülhane, který je příjemným místem pro odpočinek.