Bodrum

Jedním z pokladů Egejské riviéry je přímořské město Bodrum rozkládající se na členitém poloostrově na jihozápadě Turecka. V dávných dobách se v těchto místech rozkládal antický Halikarnas, který byl rodištěm krále Hérodota a zároveň místem, kde byl na poslední odpočinek uložen král Mausolus II. (377 - 353 př. n. l.). Právě jeho mausoleum se také stalo starověkým divem světa.

Bodrum je historickým městem, jehož dávná minulost je patrná téměř na každém kroku. Pyšní se krásnou starodávnou i současnou architekturou a také spoustou zajímavých památek. I když jde o poměrně velké město, panuje v něm pohodová a klidná atmosféra. Místní lidé žijí v typických bílých domcích zasazených do bujných zahrad. Centrum města protíná promenáda lemovaná obchody, restauracemi, bary a tavernami, kam se večer co večer sjíždějí davy lidí dychtící po zábavě. Nejčastějšími hosty Bodrumu jsou Němci nebo bohatí Turci z jiných koutů země, proto je tady vše o poznání dražší než v jiných turistických střediscích na Egejské riviéře.

Turecko, Bodrum
Foto: Bodrum

V blízkém okolí Bodrumu se můžete kochat středomořskou vegetací, svahy jsou porostlé piniovými háji, mandarinkovníky a olivovými plantážemi. Ovoci se zde velmi daří, protože zde panují velmi příjemné klimatické podmínky s dostatkem slunečního svitu, ale zároveň jsou teploty ochlazovány mírným mořským vánkem.

Město z obou stran obklopují hluboké zálivy, které od sebe odděluje stará pevnost. Chloubou západního zálivu je starý přístav, v němž si můžete prohlédnout rybářské bárky, ale také drahé luxusní jachty vesměs zahraničních zbohatlíků. Druhý, tedy východní záliv je lemován oblázkovými plážemi, v blízkosti kterých bylo vystavěno mnoho hotelů. Na samotném konci se pak nachází přístav pro trajekty, jež odtud pravidelně vyplouvají na řecké ostrovy. Nedaleko se například nachází řecký ostrov Kos nebo větší Rhodos.

Středověká hradní pevnost, která od sebe odděluje dva bodamské zálivy, patří k nejvýznamnějším památkám města. Její základní kámen byl položen v roce 1406 a po staletí sloužila jako obrana před nájezdy Osmanů. Pevnost nebyla nikdy dobyta. V současnosti je celý objekt přístupný turistům a v jeho interiéru se nachází Muzeum podmořské archeologie. S Bodrumem je spojován jeden z antických divů světa – mauzoleum krále Mausola II., z něhož se však dodnes nepodařilo dochovat téměř nic, až na základy a drenážní systém. V místě, kde mauzoleum stávalo však i dnes probíhají archeologické vykopávky.

Turecko - Bodrum
Foto: Bodrum

V Bodrumu byste rozhodně neměli vynechat prohlídku ruin antického divadla, které bylo vystavěno ve 4. století. K jeho objevené došlo až roku 1973 a odkrývací práce amfiteátru a jeho okolí pokračují dodnes. Město bylo v minulosti obehnáno městskými hradbami, z těch se ale do dnešní doby podařilo dochovat jen Myndskou bránu, nebo lépe řečeno, její torzo. Ze zajímavých památek Bodrumu můžeme jmenovat ještě cisternu, starou loděnici, osmanskou věž nebo hřbitov. Za návštěvu však stojí také tradiční bodamské turecké lázně.

Bodrum však nejsou jen památky, ale také skvělé možnosti pro rekreaci a vodní sporty. Pláže jsou zde písčito-oblázkové, místy je možné narazit i na kamenité. Nepatří sice mezi největší v Turecku, ale jsou naprosto dostačující. Do Bodrumu se rádi sjíždějí vyznavači windsurfingu a kitingu, pro které jsou zde ideální povětrnostní podmínky. Spokojení budou ale i potápěči a milovníci šnorchlování.