Kusadasi

Jedním z turistických lákadel Egejské riviéry je letovisko Kusadasi, které je často označováno za turecké Las Vegas. Jde o nejseverněji položené letovisko Turecka, které je omýváno vodami Egejského moře. Najdete zde vše - zábavu, odpočinek, relaxaci, krásnou přírodu i pestré možnosti nakupování.

Proč se říká Kusadasi Las Vegas? Protože to v něm žije ve dne i v noci a v průběhu hlavní sezóny bývá neustále zaplněno zahraničními návštěvníky toužícími po zábavě. Stejně jako v americkém Las Vegas, i v tureckém Kusadasi narazíte na spousty neonových světel, na kasina, bary a noční kluby s živou hudbou a tancem. Vše je akorát v podstatně menším měřítku. Při návštěvě tohoto městečka si ani neuvědomíte, že jste v muslimské zemi.

Turecko, Kusadasi, Egejská riviéra
Foto: Kusadasi

Kusadasi je klasickou ukázkou destinace, v níž se velmi rychle rozvinul turistický ruch. Než sem však přišli první turisté, bylo Kusadasi ospalou rybářskou vesničkou, jakých byly na pobřeží desítky. Zdejší nádherná okolní příroda i krásné pláže ovšem přilákaly první zvědavce a tím byl rozvoj Kusadasi coby moderního letoviska odstartován. Na pobřeží vyrostly hotelové komplexy, apartmány a penziony, které svým hostům nabízí kvalitní služby a zázemí.

Jestliže máte rádi nakupování, bude se vám v Kusadasi líbit, centrum města je totiž poseto nejrůznějšími obchůdky a stánky se suvenýry, oblečením, rukodělným zbožím, doplňky i potravinami. Narazíte zde také na minimarkety, které nabízejí vše, na co si vzpomenete. Součástí města je přístav jachet, v němž však často kotví i výletní parníky. Ty pravidelně vyplouvají na asi 20 kilometrů vzdálený řecký ostrov Samos.

Turecko, Kusadasi, Egejská riviéra
Foto: Kusadasi

K zajímavostem, které stojí v Kusadasi za vidění je pevnost Genoese vystavěná na ostrově Güvercin. Jde o nejjižnější citadelu na pobřeží Egejského moře. Další významnou památkou je starý karavanseráj Mehmeta Paši, který byl přestavěn a v současnosti funguje jako hotel, jehož klientelu tvoří zámožní turisté. Z Kusadasi se často podnikají výlety do nedalekého Efesu, považovaného za jednu z nejkrásnějších antických památek v celém Turecku. K vidění jsou zde antické měšťanské domy, nevěstinec, křesťanský kostel i ohromný amfiteátr.

Jižně od Kusadasi se rozkládají nádherné písečné pláže Ladies Beach a Tusan Beach. Obě jsou ideální pro nicnedělání s nohama zabořenýma do horkého písku, ale také k provozování nejrůznějších vodních sportů, jako je kitesurfing, parasailing, windsurfing, jízda na vodních lyžích nebo skútrech.