Izmir

Na pobřeží Egejského moře se rozkládá Izmir, který je se svými 2,7 miliony obyvatel třetím největším městem Turecka. Toto přístavní město leží na samotném východě země a díky blízkosti Řecka je značně ovlivňováno evropskou kulturou. Izmir je tak multikulturní metropolí, která se může pochlubit pestrou současností, ale i bohatou minulostí.

Izmir je jedním z nejstarších měst ve Středomoří, bylo založeno již ve 3. století před Kristem a posléze získalo od Řeků název Smyrna. Fungoval jako významný přístav a stal se centrem obchodu. Izmir byl původně křesťanským městem, které však v roce 1415 dobyli Osmané a od té doby se stalo vedoucím náboženstvím islám. V roce 1919 došlo k obsazení města řeckou armádou, která po dobu tří let odmítala město opustit a snažila se jej přičlenit ke své zemi. Během bojů za nezávislost muselo mnoho Řeků žijících ve městě opustit své domovy a emigrovat do Řecka. Většina z nich se usadila v Athénách.

Turecko, Izmir, Egejská riviéra
Foto: Izmir

Přestože je Izmir velmi starým městem, nepodařilo se v něm kvůli zemětřesení dochovat mnoho památek. Za historické jádro je považována čtvrť Konak a historicky ceněné jsou také staré doky Iskele. Za dominantu je považována pozdně osmanská hodinová věž Saat Kulesi z roku 1901, kterou městu daroval sultán Abdulahmed. Byla jednou z celkem 58 věží roztroušených po celém Turecku, které měly za úkol rozšiřovat v zemi evropské měření času. Další krásnou ukázkou osmanské architektury je nákupní komplex Kızlarağası Han z 18. století, který dnes slouží jako prostory pro kavárnu.

Pokud by někoho zajímala historie města a okolí, měl by navštívit Archeologické muzeum vystavující sbírku artefaktů objevených na kopci Bayraklı. K vidění je zde například byzantské sklo a zlaté šperky pocházející z 6. až 3. století před Kristem. V Národopisném muzeu zase můžete obdivovat ukázky místních uměleckých řemesel. Uloženy jsou zde prošívané přikrývky, plstěné výrobky, svatební šaty, ale i zbraně, sklo či korálky. Patronem Izmiru je křesťanský mučedník sv. Polykarpos, jehož kostel z roku 1520 stojí v centru města. Jde o nejstarší římskokatolický svatostánek, který je zároveň sídlem katolického arcibiskupa.

Turecko, Izmir, Egejská riviéra
Foto: Izmir

Milovníci archeologie budou jistě nadšení z pozůstatků centrálního tržiště tehdejšího města Smyrna. Ve 2. století po Kristu nechal tržiště Agora upravit císař Marcus Aurelius. V dnešní době však již tržiště připomíná jen několik korintských sloupů, množství oblouků a část baziliky. Nepřehlédnutelnou stavbou v Izmiru je také Sametový hrad rozkládající se na hoře Pagos. Tato pevnost vyrostla na helénistických základech a původně k ní patřilo 40 věží. Hrad je přístupný veřejnosti a nabízí se od něj nádherný výhled na celé město.

V současnosti město protínají široké bulváry plné obchodů, čajoven a venkovních restaurací. I když jde o třetí největší turecké město, panuje zde klid a pohodová atmosféra. Ulice bývají poloprázdné a nesetkáte se zde ani s davy zvědavých turistů. Izmir je tak příjemným zpestřením dovolené turistů, kteří jsou ubytovaní v některém z letovisek Egejské riviéry.