Marmaris

Marmaris je oblíbené turecké turistické letovisko ležící na pobÅ™eží Egejské riviéry. PÅ™estože v nÄ›m trvale žije okolo 18 tisíc obyvatel, bÄ›hem letní sezóny v nÄ›m není téměř k hnutí – každoročnÄ› jej zaplavují davy turistů, kterých se zde vystřídá téměř půl milionu. NávÅ¡tÄ›vníky sem lákají zejména krásné pláže, čisté moÅ™e, bujarý noční život i zajímavá historie. 

Přístavní mÄ›sto Marmaris leží ve vzdálenosti asi 170 km od Bodrumu v západní části Turecka. Vyrostlo kolem Å¡iroké zátoky lemované dlouhými písečnými plážemi a ze strany vnitrozemí pak krásným panoramatem pohoří Taurus. Svahy jsou hustÄ› porostlé piniovými háji. Ze zdejšího pomÄ›rnÄ› velkého přístavu Netsel vyplouvají trajekty například na Å™ecký ostrov Rhodos, ale kotví zde také soukromé jachty. 

Turecko, Marmaris, Egejská riviéra
Foto: Marmaris

Marmaris je znám tím, že zde není zrovna nejlevnÄ›ji – je to dáno tím, že si jej oblíbily jak bohaté turecké celebrity, tak tÅ™eba i ropní magnáti z Arabského poloostrova a mnozí další. Ubytovací kapacity jsou tak pÅ™evážnÄ› čtyÅ™ nebo pÄ›tihvÄ›zdičkové a bývají téměř pořád plné. Najdou se vÅ¡ak i levnÄ›jší hotely a penziony, jejich hosté ale musí počítat s vyššími cenami v obchodech i restauracích. 

Marmaris je také významným historickým mÄ›stem, jeho existence se podle dochovaných písemných záznamů datuje až do čtvrtého tisíciletí pÅ™ed naším letopočtem. V tÄ›ch je zmiňován jako veledůležitý přístav Karského království. V roce 334 pÅ™ed Kristem byl Marmaris srovnán se zemí mohutným požárem, který založili sami jeho obyvatelé, kteří se tak nechtÄ›li dostat pod nadvládu Alexandra Velikého. RadÄ›ji mÄ›sto podpálili, než aby se jím, nechali ovládat.  Tehdy byla společnÄ› s mÄ›stem zničena i jeho hlavní dominanta, což byl Marmariský hrad. Ten se posléze dočkal své opravy. 

V 15. století se Marmaris ocitl pod nadvládou sultána Mehmeta II. a toto období se neslo ve znamení prosperity a růstu. Sultán vybojoval část území, které patřilo pod království Malé Asie. Veškerý rozvoj však zastavili Maltézští rytíři, kteří z nedalekého ostrova Rhodos pořádali na tuto oblast četné ničivé nájezdy. Během nich utrpěl hrad opět velké škody. Hrad byl v roce 1522 za vlády sultána Sulejmana I. Nádherného znovu opraven.

Turecko, Marmaris, Egejská riviéra
Foto: Marmaris

Za vlády Sulejmana I. Nádherného se situace otočila a Marmaris sloužil jako významný strategický bod a základna, z níž se podnikaly nájezdy na ostrov Rhodos. To městu vyneslo nejen slávu, ale také bohatství. V roce 1979 byl Marmariský hrad kompletně opraven a získal svůj původní vzhled. V současnosti ve svých prostorách ukrývá zajímavé muzeum pojednávající o historii hradu samotného, ale i o dějinách města. Jeho návštěva potěší zájemce o poznávání historie a památek.

Marmaris je v současnosti jedním z nejživÄ›jších stÅ™edisek na Egejské riviéře. Stal se oblíbeným turistickým centrem zejména díky svým okouzlujícím plážím, nádherné okolní přírodÄ› a báječnému koupání. Plážová zóna končí prakticky až po cca osmi kilometrech v sousedním letovisku Icmeler. V samotném centru mÄ›sta je možné najít ruÅ¡ná nákupní centra i klidnÄ›jší romantické uličky. Díky velkému množství restaurací, barů, klubů, diskoték a dalších zábavních podniků si zde na své pÅ™ijdou pÅ™edevším milovníci ruÅ¡ného nočního života. Milovníci nakupování mohou navÅ¡tívit Å™adu obchodů se suvenýry i tradičním tureckým zbožím bazar se svým karavanserájem.  Transfer do Marmarisu z letiÅ¡tÄ› v Dalamanu zabere zhruba 1 hodinu.