Marmaris

Marmaris je oblíbené turecké turistické letovisko ležící na pobřeží Egejské riviéry. Přestože v něm trvale žije okolo 18 tisíc obyvatel, během letní sezóny v něm není téměř k hnutí – každoročně jej zaplavují davy turistů, kterých se zde vystřídá téměř půl milionu. Návštěvníky sem lákají zejména krásné pláže, čisté moře, bujarý noční život i zajímavá historie. 

Přístavní město Marmaris leží ve vzdálenosti asi 170 km od Bodrumu v západní části Turecka. Vyrostlo kolem široké zátoky lemované dlouhými písečnými plážemi a ze strany vnitrozemí pak krásným panoramatem pohoří Taurus. Svahy jsou hustě porostlé piniovými háji. Ze zdejšího poměrně velkého přístavu Netsel vyplouvají trajekty například na řecký ostrov Rhodos, ale kotví zde také soukromé jachty. 

Turecko, Marmaris, Egejská riviéra
Foto: Marmaris

Marmaris je znám tím, že zde není zrovna nejlevněji – je to dáno tím, že si jej oblíbily jak bohaté turecké celebrity, tak třeba i ropní magnáti z Arabského poloostrova a mnozí další. Ubytovací kapacity jsou tak převážně čtyř nebo pětihvězdičkové a bývají téměř pořád plné. Najdou se však i levnější hotely a penziony, jejich hosté ale musí počítat s vyššími cenami v obchodech i restauracích. 

Marmaris je také významným historickým městem, jeho existence se podle dochovaných písemných záznamů datuje až do čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem. V těch je zmiňován jako veledůležitý přístav Karského království. V roce 334 před Kristem byl Marmaris srovnán se zemí mohutným požárem, který založili sami jeho obyvatelé, kteří se tak nechtěli dostat pod nadvládu Alexandra Velikého. Raději město podpálili, než aby se jím, nechali ovládat.  Tehdy byla společně s městem zničena i jeho hlavní dominanta, což byl Marmariský hrad. Ten se posléze dočkal své opravy. 

V 15. století se Marmaris ocitl pod nadvládou sultána Mehmeta II. a toto období se neslo ve znamení prosperity a růstu. Sultán vybojoval část území, které patřilo pod království Malé Asie. Veškerý rozvoj však zastavili Maltézští rytíři, kteří z nedalekého ostrova Rhodos pořádali na tuto oblast četné ničivé nájezdy. Během nich utrpěl hrad opět velké škody. Hrad byl v roce 1522 za vlády sultána Sulejmana I. Nádherného znovu opraven.

Turecko, Marmaris, Egejská riviéra
Foto: Marmaris

Za vlády Sulejmana I. Nádherného se situace otočila a Marmaris sloužil jako významný strategický bod a základna, z níž se podnikaly nájezdy na ostrov Rhodos. To městu vyneslo nejen slávu, ale také bohatství. V roce 1979 byl Marmariský hrad kompletně opraven a získal svůj původní vzhled. V současnosti ve svých prostorách ukrývá zajímavé muzeum pojednávající o historii hradu samotného, ale i o dějinách města. Jeho návštěva potěší zájemce o poznávání historie a památek.

Marmaris je v současnosti jedním z nejživějších středisek na Egejské riviéře. Stal se oblíbeným turistickým centrem zejména díky svým okouzlujícím plážím, nádherné okolní přírodě a báječnému koupání. Plážová zóna končí prakticky až po cca osmi kilometrech v sousedním letovisku Icmeler. V samotném centru města je možné najít rušná nákupní centra i klidnější romantické uličky. Díky velkému množství restaurací, barů, klubů, diskoték a dalších zábavních podniků si zde na své přijdou především milovníci rušného nočního života. Milovníci nakupování mohou navštívit řadu obchodů se suvenýry i tradičním tureckým zbožím bazar se svým karavanserájem.  Transfer do Marmarisu z letiště v Dalamanu zabere zhruba 1 hodinu.