Ölüdeniz

Jedním z nejkrásnějších tureckých letovisek na pobřeží Egejské riviéry je Ölüdeniz. Jde o poměrně mladé letovisko, které se však brzy dokázalo stát jednou z nejvyhledávanějších přímořských destinací v zemi. Je to dáno místem, v němž Ölüdeniz vyrostlo – zdejší krajina a příroda jsou považovány za národní poklad.

Ölüdeniz leží na západním pobřeží Turecka, v oblasti Egejské riviéry, asi 9 km od známého letoviska Fethiye. Oplývá nesmírnou krásou a žádné jiné turecké letovisko mu nedokáže konkurovat. Místní pláž má tvar jakéhosi jazyka, je tvořena bělostným jemným pískem a řadí se dokonce mezi dvacítku nejkrásnějších pláží světa. Každoročně získává Modrou vlajku EU, což je mezinárodní ocenění za čistotu vody i souše. Stává se častým tématem fotografů, proto ji najdete téměř na každé pohlednici, plakátě či v průvodci. Není se tak čemu divit, že se na ni chodí rekreovat hosté ubytovaní přímo v letovisku Ölüdeniz, ale stala se také oblíbeným výletním cílem návštěvníků z okolních letovisek. 

Turecko, Ölüdeniz, Egejská riviéra
Foto: Ölüdeniz

Název Ölüdeniz je možné přeložit jako „Mrtvé moře“. Neznamená to, že by snad voda v těchto místech byla tak slaná jako v Mrtvém moři v Izraeli a nebyl v ní život, ale může za to právě úzká šíje s písečnou pláží, která odděluje nádhernou modrou lagunu od otevřeného moře. Zdejší vody jsou tak klidné, jakoby v nich nic nežilo. Ani vítr zde téměř nefouká. Tato laguna je tím největším lákadlem celé oblasti a společně se svým okolím je chráněná. Vzhledem k tomuto faktu je zakázána jakákoliv další výstavba v okolí laguny a tak si Ölüdeniz uchovává svou jedinečnou atmosféru a uchvacující přírodu. Za vstup do laguny se platí malý poplatek (cca 1 euro).

Turecko, Ölüdeniz, Egejská riviéra
Foto: Ölüdeniz

Pláž v Ölüdeniz je sice tvořena jemným pískem, ale při vstupu do vody je možné šlápnout na ostřejší kamínky, proto je dobré se vybavit botami do vody – zvlášť pokud máte sebou malé děti. Ölüdeniz je letoviskem, které vyhledávají také milovníci paraglidingu, údajně jsou tu pro provozování tohoto adrenalinového sportu ideální podmínky. Skáče se z hor, které toto letovisko obklopují, oblíbeným startovacím místem je hora Babadag (1 969 m). Výhled, který se vám během paraglidingu naskytne, je nezapomenutelný. Můžete se z výšky kochat lagunou, mořským pobřežím, samotným letoviskem i pohořím zvedajícím se okolo. Při dobré viditelnosti je možné dohlédnout na řecký ostrov Rhodos. 

Samotné letovisko Ölüdeniz vyrostlo na okraji zátoky a nabízí pestrou nabídku ubytovacích kapacit. Během hlavní letní turistické sezóny bývá dosti přeplněné, stejně tak jako zdejší pláž nazývaná Belcegiz. Pokud toužíte po větším klidu, musíte se vydat mimo zátoku. Nabízí se například pláž Calis situovaná severně od Fethiye a za návštěvu stojí také ostrůvek Sovalye.