Kappadokie – pohádková krajina Malé Asie

Ve vnitrozemí Turecka, v centru Anatolie, se na poměrně velkém území rozkládá jedinečná oblast podivuhodných skalních útvarů známá jako Kappadokie. Tento název je možné z perštiny do češtiny přeložit jako „země krásných koní“. V dnešní době však Kappadokie neláká ani tak na koně, jakožto spíše na neživé krásy přírody.

Kappadokie

Kappadokie, počeštěně též Kapadocie, je tvořena množstvím různě tvarovaných skal, kaňonů a údolí. Naleznete zde celá skalní města, která vypadají jako z jiného světa. Oblast je ohraničena několika městečky a vesnicemi, z nichž nejznámější jsou Göreme, Uçhisar, Nevşehir či Çavuşin. Turisticky nejvyhledávanější jsou hlavně oblasti kolem Nevşehiru a Göreme, kde je krajina poseta velkým množstvím útvarů vzniklých erozí, vytesaných skalních obydlí a kostelů. Dalším turisticky významným místem je údolí Ihlara ležící poblíž velkého města Aksaray. Na opačné straně Kappadokie se pak rozkládá poměrně velké město Kayseri, kde se nachází letiště poskytující dobré spojení do dalších částí Turecka.

Kappadokie

V třetihorách byla oblast Kappadokie poseta sopkami, které vytvořily mohutnou vrstvu sopečného popela, a tu přikryla pevná lávová slupka. Sopečný popel rychle erodoval, ale horní slupka erozi dokázala odolat. Takto vznikly nezvyklé skalní útvary a stolové hory, kterými je dnes Kappadokie proslavená. Balvany pevných hornin zůstaly na vršcích erodovaných kopečků a dnes připomínají pokličky. Do měkkých hornin (tuf) se lidem také snadno vysekávaly otvory a tak nebyl problém vytvořit ve skalách místnosti a používat je k životu. Dnes již místní lidé nežijí v těchto skalních domech, ale v běžných domech, které jsou rovněž ve většině případů postaveny ze sopečného tufu. Velká část Kappadokie je kromě erozních útvarů tvořena také náhorními planinami s rozptýlenými kužely starých sopek a solnými jezery.

Kappadokii ještě v nedávné minulosti obývali převážně Řekové, kteří však byli jednoho týdne roku 1924 násilně vystěhováni a odsunuti zpět do Řecka, konkrétně do Soluně. To způsobilo, že se některé vesnice v Kappadokii zcela vyprázdnily a zůstaly opuštěné. Obydlení řeckými obyvateli způsobilo, že se v oblasti ještě dnes nachází velké množství křesťanských kostelů, které jsou ukryty ve skalách. Až do roku 1924 byly všechny udržovány a používány, proto se je podařilo dochovat v tak dobrém stavu. Některé vesnice v oblasti již nebyly nikdy znovu obydleny, některé turecké rodiny používají zdejší domy pro chov dobytka.

Kappadokie

Turistickým centrem Kappadokie je městečko Göreme, kde žije okolo dvou tisíc obyvatel. V Göreme dnes již nepoznáte, jaký klid zde kdysi panoval, ani nezažijete zdejší tajuplnou atmosféru. Město žije z turistického ruchu a během hlavní sezóny bývá naprosto přeplněné. Je tvořeno hotely, restauracemi, obchůdky se suvenýry a své pobočky zde mají různé cestovní kanceláře. Göreme je tak ideální základnou a výchozím místem pro poznávání okolí. Za vidění v jeho blízkosti rozhodně stojí stará městečka kolem hradů Uçhisar a Otarhisar, skalní městečko Çavuşin, muzeum Zelve a další místa. Kdo se však rozhodne nejít s davem a vydá se z Göreme kamkoliv směrem na jih či sever po vlastní ose, najde opuštěná a stejně krásná místa. Největším městem v oblasti Kappadokie je Nevşehir, kterému dominuje hrad umístěný na kopci.

Do Kappadokie se z mnoha tureckých letovisek a plážových středisek pořádají fakultativní výlety a také bývá její návštěva ve většině případů zahrnuta do itineráře poznávacích zájezdů. Bizarní skalní útvary okouzlí každého návštěvníka. Strávit zde pouhý jeden den je však dost málo. Kappadokie zaujímá plochu více než 300 kilometrů čtverečních a tak si zaslouží větší pozornost. Nezapomenutelným zážitkem může být také let v horkovzdušném balónu nad Kappadokií. Trvá přibližně hodinu a půl a vyjde na cca 180 eur na osobu.