Za kočkami do Ankary

V samotném srdci Turecka se rozkládá metropole Ankara, která je se svými necelými 5 miliony obyvateli po Istanbulu druhým největším městem v zemi. Jde o moderní rušné město, které posledních 100 let prochází obrovským rozvojem. Je sídlem turecké vlády, prezidenta i mnoha zahraničních ambasád. 

Ankara byla založena v 8. století před Kristem Frýgy, kmenem, který se usadil v Anatolské vysočině. Do Turecka Frýgové přišli ve 12. století před Kristem a podařilo se jim rozvrátit říši Chetitů. Ankaru po nich převzali Římané, kteří ji pojmenovali Angora, později ji obsadili Byzantinci. Další mocností, která Angoře vládla, byli Osmané. Všechny tyto národy po sobě zanechaly působivé stavby a nejrůznější historické artefakty.

Ankara, mešita Kocatepe
Foto: Mešita Kocatepe

Po dlouhou dobu byla jen nepříliš významným provinčním městem, které se proslavilo pouze chovem angorských koček, koz a králíků. Právě s angorskou vlnou se zde v minulosti čile obchodovalo. Dlouhosrsté angorské kozy jsou dodnes zdrojem kvalitní velmi jemné vlny, které se říká mohér. Strategická poloha Ankary ve vnitrozemí nakonec rozhodla, že z ní Mustafa Kemal Atatürk učinil hlavní město státu. Ankara je hlavním městem Turecka od roku 1923, ale svůj současný název získala až roku 1930. 

Od té doby, co se stala hlavním městem, prochází Ankara neustálým rozvojem, budují se moderní budovy a město se celkově zvelebuje. Ulice jsou plné obchodů, budovány jsou nové obytné čtvrti, vznikly zde velmi ceněné výzkumné instituty. Ankara je důležitým administrativním centrem a také jedním z nejvýznamnějších ekonomických center země. Kromě moderních staveb se však může pochlubit také spoustou památek pocházejících z nejrůznějších období jejích dějin. Nechybí ani památníky, které jsou připomínkou vlády prvního prezidenta Turecka, Kemala Atatürka. Ankara však láká také na bohatý noční život a pestrý kulturní program.

Jednou z nejvýraznějších dominant Ankary je Ankarská pevnost nazývaná Hisar, nebo také Ankara Kalesi. Její současná podoba pochází z 9. století, ale základy jsou mnohem starší. Uvnitř pevnosti je ukryta tradiční turecká vesnice se spoustou obchodníků nabízejících zboží všeho druhu. Nechybí ani restaurace a bary. Pokud se vydáte až na samotný vrcholek pevnosti, budete se moci kochat nádherným výhledem na celou metropoli. Ankarská pevnost je tvořena také několika menšími mešitami, římskými sochami a reliéfy, které jsou začleněny do pevnostního komplexu.

V roce 1921 bylo v Ankaře založeno Muzeum anatolských civilizací, které patří mezi nejnavštěvovanější turistické atrakce současnosti. Je umístěno v prostorách bývalé tržnice z 15. století a jeho návštěva potěší každého, koho zajímají dějiny Turecka. Vystaveny jsou zde ty nejlepší artefakty, které byly objeveny na celém území Turecka. K vidění jsou dokonce i kamenné či kostěné nástroje, které používali lidé v mladší a starší době kamenné, keramika a šperky z doby bronzové, chetitské sošky býků apod. V Muzeu anatolských civilizací máte možnost se seznámit s dějinami celé této rozlehlé země.

Nejvýznamnější římskou památkou v Ankaře je chrám Monumentum Ancyranum, který byl zasvěcen císaři Augustovi a Římu. Chrám byl postaven v roce 25 před Kristem a do dnešních dní se podařilo dochovat jen vnitřní svatyni s latinskými nápisy, které jsou přesným opisem z mauzolea císaře Augusta v Římě. Další nepřehlédnutelnou antickou památkou města je Juliánův sloup vztyčený kolem roku 360 na počest římského císaře Juliána. V Ankaře je možné narazit také na pozůstatky antického divadla a Asklepiových lázní ze 3. století, které byly běžnou součástí života starých Římanů.

Velmi uctívanou stavbou je mauzoleum či pamětní hrobka Anitkabir, která opatruje ostatky prvního tureckého prezidenta Mustafy Kemala Atatürka. Mauzoleum bylo postaveno roku 1941 a dnes jej hojně navštěvují nejen rodilí Turci, ale i zahraniční návštěvníci. V mauzoleu jsou vystaveny prezidentovy osobní věci a také jeho automobily. Vstup do hrobky zdobí zlaté nápisy s citáty z jeho státnických projevů. Interiér je obložen mramorem a hrobka s tělem prezidenta leží pod velkým kamenným monolitem. 

Při návštěvě Ankary není možné si nevšimnout ani jedné moderní stavby a tou je Atakule Tower - Velká ankarská televitní věž, z níž se nabízí výhled na celou Ankaru. Se svými 125 metry se stala výraznou dominantou města. V jejím okolí se rozkládají hezké parky, jako je Segmeler parki, který je ideálním místem pro odpočinek od ruchu velkoměsta.