Rize – ta pravá chuť Turecka

Snad každý zná pojem turecká káva, ale ne každý ví, že v Turecku mnohem raději než kávu, popíjejí čaj. S tureckým černým čajem nazývaným rize se setkáte téměř všude, nabídnou vám ho kdekoliv a kdykoliv. Popíjí se v kteroukoliv denní dobu a je neodmyslitelnou součástí každého dne. Možná jste jej během dovolené v Turecku také ochutnali.

turecký čaj, Pixabay
Foto: turecký čaj

Turecko má po Číně a Indii třetí nejvyšší spotřebu čaje - po vodě je druhým nejběžnějším nápojem a samotní Turci u skleničky rize dokážou vysedávat dlouhé hodiny. Scházejí se v čajovnách, aby si popovídali, zahráli hry, vyřešili obchody nebo se třeba učili. Opravdoví milci čaje si pak čaj dávají třeba každou hodinu. Říká se, že běžný Turek spotřebuje 2 a čtvrt kilogramu černého čaje ročně. Ať už přijdete kamkoliv, věřte, že vám tam čaj také nabídnou. Je klasickým projevem turecké pohostinnosti. Turecko je zemí, kterou protínala slavná Hedvábná stezka, a čaj tudy ve velkém proudil směrem do Evropy. Pil se zde v dávné minulosti a pije se dodnes.

Čaj se v Turecku připravuje ve dvou konvičkách zvaných „çaydanlıku“, které se postaví jedna na druhou. Ve spodní je voda, v horní pak suchý čaj, který vařící voda pod ním prohřívá a ten se tak praží. Následně se čaj trochu zalije a vzniklý koncentrát se ředí nejčastěji v poměru 1:3. Každý má však možnost namíchat si nápoj v různé síle. Čaj se následně podává v malých skleničkách majících tvar tulipánu, které jsou položeny nejčastěji na porcelánových podšálcích. Turecký čaj má červenohnědou barvu, je silně aromatický a opravdu lahodný. Přestože má mírně nasládlou chuť, většina Turků jej doslazuje. Podává se tedy s cukrem a nesmí chybět lžička na zamíchání.

Čajovník se pěstuje zejména na severovýchodě Turecka. Čajové plantáže zaujímají asi 75 milionů hektarů země, 90% z nich se nachází v provincii Rize. Jsou položeny vysoko v horách nedaleko gruzínských hranic. Na těchto plantážích je produkováno přes sto dvacet tisíc tun čaje ročně. Z původně čínských odrůd čaje se v této turecké oblasti díky odlišným podmínkám vyvinuly zcela specifické odrůdy. V současnosti jsou tak na rostlinách patrné značné regionální rozdíly. V obchodech můžete narazit na kilová balení čaje nejrůznějších místních značek a to jak černého, tak i zeleného sypaného čaje. Často se do těchto čajů přidává bergamot. Spousta tureckých rodin si však míchá i vlastní čajové směsi.

Pokud jste si z dovolené v Turecku dovezli nějaké to balení čaje a chystáte si ho doma připravit, je k tomu potřeba trochu cviku. Pravděpodobně nebude chutnat tak dokonale jako na dovolené, ale možná vám alespoň trochu připomene krásné chvíle, které jste trávili na tureckých plážích, v některém, z oblíbených letovisek Turecké či Egejské riviéry.