Ortakent – dovolená v „prostředním městě“

Přibližně 7 kilometrů od Bodrumu vyrostlo v nedotčené krajině uprostřed Bodrumského poloostrova malé poklidné městečko Ortakent. Jeho poloha v pomyslném centru této vyhledávané rekreační oblasti mu dala dokonce jméno. Ortakent je totiž možné přeložit jako „prostřední město“. Je tak ideálním výchozím bodem pro poznávání této části Turecka.

Ortakent je ideálním místem pro dovolenou pro všechny, kdo si chtějí užívat odpočinku na plážích Egejské riviéry a zároveň mít možnost se kdykoliv vydat na průzkum okolí. Mezi jednotlivými letovisky Bodrumského poloostrova jezdí pravidelná autobusová linka a funguje také taxislužba, proto se kdykoliv dostanete, kam potřebujete.

Ortakent láká návštěvníky na rozlehlé písečné pláže, které jsou ochlazovány příjemným vánkem. Vzhledem k tomu, že mořské dno je zde poměrně strmé a rychle přechází do hloubky, nejsou zdejší pláže příliš vhodné pro rodiny s dětmi a neplavce. Pláže v Ortakentu si tak nejvíce užijí hlavně zdatní plavci. Vyhledávané jsou především dvě hlavní pláže – Bagla a Yashi. Bagla, které se říká často také Velbloudí pláž, je poklidná a nabízí projížďky na velbloudech. Yashi je o něco živější a najdete na ní i kavárny, restaurace a půjčovny nejrůznějšího vybavení pro vodní sporty. Nejoblíbenější je windsurfing a pak také jízda na vodních lyžích.

Co se týče ubytování, tak v Ortakentu se nachází především hotely nižších a středních tříd. Nejčastější jsou tříhvězdičkové ubytovací kapacity, ale kdo si potrpí na vyšší standard, může se ubytovat i v některém ze čtyřhvězdičkových hotelů. Všechny hotely poskytují služby na úrovni a většina z nich je vybavena vlastními bazény. Nenároční návštěvníci mohou vyzkoušet kvalitu zdejšího kempu. V městečku není problém cokoliv sehnat a nakoupit si, co potřebujete. Otevřeny jsou zde četné obchody, supermarkety, řeznictví i pekárny. Přímo v Ortakentu je možné navštívit oblíbený trh a také jedno z největších nákupních center na celém Bodrumském poloostrově. Nazývá se Kipa a během hlavní letní sezóny má otevřeno nonstop. Samozřejmě nechybí restaurace, kavárny, bary a večer se na plážích konají diskotéky.

Pokud se v Ortakentu bojíte pouštět děti vzhledem k hloubce do moře, můžete s nimi vyrazit do akvaparku Dedeman, který leží asi napůl cesty mezi Ortakentem a Bitezem. Na děti i dospělé zde čekají nejrůznější tobogány, skluzavky a další atrakce. Příznivci golfu zase ocení menší golfové hřiště nacházející se nedaleko letoviska. V letovisku stojí za návštěvu také úrodné údolí, v němž se pěstují citrusy, fíky, olivy a další exotické plodiny. Spatřit tak můžete dozrávající mandarinky, nebo se účastnit sběru oliv. Pokud by vás lákalo se vypravit za poznáním, ideální zastávkou bude sedm kilometrů vzdálený Bodrum, který vás okouzlí svým hradem, antickým divadlem, zbytky mauzolea, nebo muzeem, kde jsou k vidění nálezy objevené v potopených vracích. Spousta cestovních kanceláří nabízí možnost vydat se z Ortakentu na lodní výlet na nedaleké řecké ostrovy Rhodos nebo Kos.