Side - pestrá dovolená u moře

Nádherné pláže, průzračné moře, stálé počasí, mnoho možností zábavy i poznávání - to vše vás čeká v Side. Toto oblíbené přímořské letovisko, které je ozdobou Turecké riviéry, nabízí ideální kombinaci všeho, po čem člověk během dovolené touží. Jestliže chcete zažít dokonalou dovolenou, na které se rozhodně nebudete nudit, navštivte Side!

Side se nachází v jihoturecké provincii Antalya, v okrese Manavgat. Leží přibližně uprostřed mezi dvěma nejznámějšími letovisky Turecké riviéry - Antalya (75 km) a Alanya (66 km). V Antalyi je i letiště, odkud je tento prázdninový ráj snadno dostupný i pro české turisty.

Side - vodní sporty
Foto: Side - vodní sporty

Díky své zeměpisné poloze má Side záruku stabilního slunečného počasí během celé letní sezóny. Průměrné denní teploty se v nejteplejších měsících pohybují kolem 28°C, denní maxima pak dosahují okolo 35°C. Kombinace vysokých teplot a přímořského klimatu je zárukou příjemného letního počasí. Slunce zde svítí i více jak 12 hodin denně.

Side je městem dvou tváří - na jednu stranu je moderním letoviskem plným kvalitních hotelů, restaurací a zábavních center, na stranu druhou pak starověkým městem plným památek. V Side se dokonale propojila dávná historie s moderní dobou. Město bylo založeno již v 15. století před Kristem a během staletí se dostalo do područí mnoha národů a vládli mu různí panovníci. Stalo se významným střediskem kultury a vzdělávání, o čemž svědčí i četné dochované památky. Milovníci historie a památek si tak v Side přijdou na své.

Amfiteátr v Side
Foto: Amfiteátr v Side

Historické jádro města se rozkládá na pevninském výběžku - je to v podstatě asi 800 metrů dlouhý poloostrov, jenž vybíhá do vod Středozemního moře. I dnes je na něm možné vidět starodávné základy města a přímo v jeho centru obdivovat četné archeologické nálezy. K vidění jsou zde ruiny římských staveb, z nichž nejvýraznější je amfiteátr pocházející z 2. století před Kristem. Amfiteátr v Side s kapacitou až 25 tisíc diváků patří mezi největší dochované amfiteátry na území Turecka. Jeho zvláštností je, že je jediným amfiteátrem v oblasti východního Středomoří, který nemá hlediště vyhloubeno ve svahu, ale stojí na vlastních základech. Hlediště bylo vystavěno z kamene do výšky 20 metrů. Pokud se vydáte k místnímu přístavišti, dojdete do nejfotografovanější části města, kde se k nebi tyčí pozůstatky starých řeckých a římských chrámů, z nichž největší je Apollónův chrám. Do dnešních dní se z něj podařilo dochovat jen sloupy. Zajímavé jsou rovněž ruiny antických lázní či křesťanské baziliky. V minulosti bylo celé Side obehnáno hradbami, jejichž pozůstatky jako například městské brány jsou patrné dodnes. Nechyběly ani fontány, sloupová kolonáda, vodní nádrže či akvadukty přivádějící do města vodu z nedalekého pohoří Taurus. Za prohlídku stojí také přístav, v němž kotví výletní lodě.

přístav v Side
Foto: přístav

Na počátku 20. století vyrostly v centru malé jednopatrové domky, které vytvářejí téměř čtvercovou síť ulic. V nich dnes čekají na turisty obchody všech známých i neznámých značek a krámky s rukodělnými výrobky. Kolorit dotvářejí všudy přítomní pouliční prodavači. Výhodně se zde dají nakoupit zlaté šperky i kožené zboží. Oblíbená je také místní tržnice, kde nakoupíte klasické suvenýry a voňavé koření. Samozřejmě nechybějí tu ani restaurace lákající na tradiční turecké pochoutky a bary či diskotéky, v nichž to žije až do rána. V Side se to hemží lidmi po celý den. Sjíždějí se sem turisté z širokého okolí - chtějí vidět památky, nakupovat, jíst a bavit se.

Moderní, prázdninová část Side, vznikla podél pláží táhnoucích se na východ a západ od starého města. Východní pláž začíná kousek dále od centra a je méně vyhledávaná, protože tam nevede promenáda a jednotlivé resorty u ní přímo nejsou propojeny. Přesto se dá jít po pláži daleko, až do míst, která již náleží k Manavgatu. Asi tak po 9 km dojdete k ústí řeky Manavgat moře, dále se již pokračovat nedá.

centrum Side
Foto: Side - centrum

Na západní straně navazuje bezprostředně na staré město krásná pláž, která má délku více než 10 kilometrů! Podél ní vyrostla hlavní prázdninová zóna. Tato písečná pláž se jen pozvolně svažuje do sluncem vyhřátého moře, proto je vhodná i pro děti či nepříliš zdatné plavce. Moře je většinou klidné, jen s malými houpavými vlnkami. Nechybí lehátka a slunečníky a samozřejmostí je i nabídka občerstvení. Na pláži je možné vyzkoušet spousty vodních atrakcí a sportů - od těch rekreačních až po lehce adrenalinové. Oblíbené jsou jízdy na šlapadlech, na banánu, skútru či lyžích, kdo má odvahu, může se nechat táhnout na padáku za motorovým člunem. Další možností, jak si okořenit pobyt na pláži, je půjčit si loďku, nafukovací či motorový člun, nebo se vydat na plavbu výletní lodí podél pobřeží, kdy vám zastavují na koupání na těch nejkrásnějších místech.

Po celé délce pláže jsou rozesety hotely a hotelové komplexy. Zdejší ubytovací zařízení poskytují služby na úrovni a dokážou uspokojit i opravdu náročného zákazníka. Či vyhovět požadavkům na menší rozpočet. Ubytovat se můžete jak v menších jednodušších hotýlcích, tak třeba i v gigantických resortech, jejichž součástí jsou bazény se skluzavkami, sportoviště i rozlehlé zahrady plné středomořské vegetace. Věnovat se můžete oblíbeným sportům, jako je tenis, volejbal či fitness, případně hýčkat své tělo a vyzkoušet lázeňské procedury, jako je tradiční hammam. I na děti je pamatováno. Hotely mají vlastní dětská hřiště a minikluby. Pro děti i dospělé zajišťují také animační a zábavní programy. Hotelové komplexy jsou zkrátka uzpůsobeny tak, aby návštěvník, pokud nechce, nemusel vůbec opouštět resort a měl vše doslova pod nosem. Strávit dovolenou jen v hotelovém areálu by však byla v Side velká škoda! Kdo by se rozhodl ubytovat se ve vzdálenějším hotelu, nemusí se strachovat, že by se do centra Side nedostal nebo musel chodit pěšky. Doprava do centra Side je zajišťována dolmuši (minibusy) a přes den lze využít také vláčky.

Hlavní cesta odděluje tuto pobřežní rekreační zónu od části města, kde žijí převážně místní. Této části Side dominuje mešita, jejíž minarety jsou vidět snad ze všech míst ve městě. Pokud ji chcete vidět zblízka, nic vám nebrání tomu, se k ní vydat.

Aspendos - divadlo
Foto: Aspendos - antické divadlo

Přestože je Side atraktivním místem, které nabízí vše, po čem může turista na dovolené snít, neméně atraktivní je také jeho okolí s dalšími zajímavými místy k poznávání. Vydat se můžete například do Manavgatu, s nímž má Side dobré spojení. V tomto okresním městě se každý týden konají tradiční velké trhy, které byste při návštěvě Turecka rozhodně neměli vynechat. Vyzkoušíte si, jak dobře umíte smlouvat a nakoupíte spoustu krásných věcí.

Za návštěvu stojí také antické město Perge, které vás přenese zpátky do minulosti a okouzlí pozůstatky jedinečných staveb, stejně tak jako Aspendos, kde se nachází jedno z nejzachovalejších antických divadel. Jednou z perel Turecké riviéry je i město Antalya, které ukrývá rušné historické ulice i vodopády na pobřeží. Kdo má rád přírodu, bude nadšen z plavby lodí skrze Zelený kaňon, milovníci tance zase z účasti na tradičním tureckém večeru a děti jistě potěší delfíní show v nedalekém Delfináriu. Dovolená v Turecku by nebyla úplná bez návštěvy Pamukkale, jedné z největších turistických atrakcí v zemi. Tato bílá travertinová jezírka jsou považována za přírodní div světa a byla zapsána na Seznam památek UNESCO.

- PR článek -